SUA lupta impotriva falimentului. Maine expira termenul pentru cresterea indatorarii
Data publicarii: 01-08-2011 | International
Americanii incearca din rasputeri sa evite intrarea in incapacitate de plata printr-o intelegere de ultim moment care sa ridice plafonul de indatorare al SUA cu inca 2,8 trilioane de dolari, scrie Reuters.
Timp de o saptamana presedintele Barack Obama si partidele Re-pu-bli-can si Democrat nu s-au inteles asupra modului in care sa rezolve problema datoriei publice, ajunse la 14,3 trilioane de dolari. Spectrul unei noi recesiuni prelungite planeaza din nou asupra intregii lumi, dupa ce SUA va ramane fara bani pe 2 august, iar termenul se apropie periculos de repede.
Totusi perspectivele unei inte-le-geri au aparut dupa ce liderii Republicani si Democrati au redes-chis discutiile cu Casa Alba si s-au exprimat optimisti in gasirea unei solutii pentru deblocarea situatiei.
In cazul in care SUA vor ajunge in situatia de a nu-si mai plati datoriile am avea din nou un dezastru economic general pe planeta, ca cel de dupa falimentul Lehman Brothers din 15 septembrie 2008.
Potrivit unei note a bancii elvetiene Credit Suisse, citata vineri de CNBC, intrarea SUA in incetare de plati ar duce la o scadere a eco-no-miei americane cu 5% si o cadere a bursei de la New York cu 30%.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- C&W Echinox: Companiile au contractat birouri pentru peste 7.000 de noi angajați în S1 2025
- Studiu Deloitte: tarifele vamale au efecte semnificative asupra companiilor multinațional
- Studiu EY: Modelele de business din retail trebuie să se adapteze pentru a stimula creșterea
- Revolut devine partener de titlu al viitoarei Audi F1 Team
- De anul viitor taxele locale din România vor crește semnificativ
- Prețurile de transfer sub control: Strategii esențiale pentru companii în fața presiunilor fiscale
- Colliers: Piata birourilor din Bucuresti a coborat la minimele ultimilor 4 ani, pe plan regional
- Studiu EY: Listările globale au dat dovadă de reziliență în primul semestru din 2025 în pofida volatilității pieței
- Libra finanțează cu 119 mil. lei proiectul rezidențial Scala Sopor din Cluj
- Revolut Business lansează în România conturile de economii pentru companii, cu dobândă de până la 4% pe an
- Pluriva investeşte 250.000 de euro într-un asistent virtual AI, dedicat companiilor din România
- Ciprian Pop preia conducerea Allianz-Țiriac Pensii Private
- PLG Group preia 100% din Bilete.ro, Entertix.ro și Myticket.ro
- FintechOS l-a cooptat pe Sorin Mirea, un manager cu 20 de ani în industria bancară, pentru a accelera creșterea companiei în Europa Centrală și de Est
- Sondaj Cargus: 63% dintre romani aleg magazine online locale, indiferent de generatie, pentru livrarea mai rapida si returul mai facil