Afacerile Allianz din asigurari generale, in scadere cu 17,6%
Data publicarii: 08-08-2011 | Finante-Banci
Grupul german Allianz a inregistrat prime brute subscrise de 98 de milioane de euro in Romania pe segmentul de asigurari generale in primele sase luni, in scadere cu 17,6% fata de perioada similara din 2010, in vreme ce profitul operational a stagnat la 1 mil. euro, se arata in raportul grupului.
Pe segmentul de asigurari de viata, primele brute subscrise au stagnat la 12 mil. euro in primul semestru, in vreme ce profitul operational s-a mentinut la 1 mil. euro, se mai arata in raportul companiei. Dupa primele sase luni ale anului, Grupul Allianz a inregistrat prime brute subscrise de 24,46 mld. euro, in crestere cu 2,1% fata de perioada similara din 2010, in vreme ce profitul operational a sporit cu 7,2%, pana la 1,99 mld. euro.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- TBI Bank urmează să fie achiziționată de Advent International
- Revolut a publicat raportul anual pentru 2024
- Încurajați de performanța în creștere a pieței hoteliere din București, investitorii vor construi circa 1.000 de camere de hotel noi până în 2027
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri