Actiunile Bancii Transilvania revin joi la tranzactionare
Data publicarii: 25-09-2006
Majorarea a foet efectuata prin emiterea unui numar de 1,56 miliarde de actiuni noi cu valoare de 0,10 lei, iar rata de alocare a fost de 509 actiuni noi pentru o mie de titluri detinute la data de 12 mai 2006.
Fondurile utilizate la majorarea de capital au provenit si din capitalizarea rezervelor constituite din profitul net obitinut in anul 2005. In plus, au fost incorporate integral primele de emisiune, in valoare de 40,07 milioane lei. Restul de 35,5 milioane lei au provenit din aportul in numerar al actionarilor bancii.
Profitul dupa impozitare al Bancii Transilvania a crescut, in primul semestru cu 13% fata de finalul anului trecut, de la 52,009 milioane lei (14,14 milioane euro), pana la 58,719 milioane lei (16,47 milioane euro).
Banca Transilvania a afisat un profit brut pe primele sase luni din 2006 de 63,266 milioane lei (17,72 milioane euro), cu 10% peste valoarea profitului inainte de impozitare din aceeasi perioada a anului trecut, de 57,353 milioane lei (15,59 milioane euro).
Activele Bancii Transilvania au crescut, in primul semestru cu 27% fata de finalul anului trecut, de la 4,932 miliarde lei, pana la 6,255 miliarde lei (1,75 miliarde euro).
Ultima tranzactie cu actiunile Bancii Transilvania a fost efectuata in data de 15 septembrie, la pretul de 1,02 lei. Actiunile Bancii Transilvania (simbol TLV), se tranzactioneaza la prima categorie a Bursei de Valori Bucuresti (BVB), incepand din luna octombrie a anului 1998.
In primele zile ale acestui an, titlurile TLV au avut un pret mediu de 1,2871 lei pe actiune. In ultimele 12 luni, actiunile bancii s-au apreciat cu 60%, in data de 25 septembrie 2005, titlurile bancii fiind tranzactionate la pretul de 0,6371 lei.
NewsIn
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Virgil Șoncutean primește al patrulea mandat la conducerea Allianz-Țiriac Asigurări
- EY Romania: Tehnologia cloud reprezinta cea mai avansata si raspandita solutie emergenta in companiile din Romania
- OLX Group anunta vanzarea companiei KIWI Finance catre Partners Financial Services
- Schneider Electric o numește pe Esther Finidori în funcția de Chief Sustainability Officer
- 3 din 5 tineri nu au cumpărat până acum o asigurare 100% digitală. Generația Z vrea procese digitale rapide și produse simple, la costuri mici, pentru a cumpăra online
- Copiii intră în vacanță, hackerii nu - Sfaturi ARB pentru siguranța online în familie
- Studiu EY: Trei din patru departamente juridice își perfecționează strategiile de tehnologie și date, dar numai 25% prioritizează GenAI
- Alegerile prezidențiale aduc calm pe piețele financiare: leul rămâne stabil, investitorii mizează pe continuitate
- Studiu EY: Consumatorii caută forme de divertisment locale și live în contextul incertitudinii globale, însă tehnologia rămâne un element esențial
- Schneider Electric furnizeaza solutii de smart metering, mentenanta si cloud hosting pentru CTP
- Leul se apreciază puternic după alegerile prezidențiale: Euro coboară la 5,03 lei, dolarul sub 4,47 lei
- eJobs: 63,6% dintre angajați traversează, în prezent, o perioadă dificilă din punct de vedere emoțional
- Holcim România, investiție de peste 5 mil. euro într-o linie de producție nisip de calcar în Turda
- Novotel își consolidează prezența în România printr - un nou hotel la Timișoara
- Floreasca Park atrage un nou chiriaș: Leroy Merlin a contractat aproximativ 4.000 metri pătrați în clădire, una dintre cele mai mari tranzacții de închiriere din acest an