Profiturile firmelor, in picaj si in 2010
Data publicarii: 24-08-2011 | Economie
Pe fondul scaderii puterii de cumparare a clientilor, dar si a partenerilor de afaceri, companiile au avut vanzari si randamente mai mici anul trecut, fata de 2009. Datele de bilant ale firmelor pe 2010, publicate ieri pe site-ul Ministerului Finantelor, arata ca majoritatea agentilor economici au avut performante mai slabe decat in 2009.
Doar cateva companii de top, cum ar fi Petrom sau Dacia, au fost in masura sa raporteze cresteri ale cifrei de afaceri si profiturilor in 2010 fata de 2009. In rest, majoritatea firmelor din diversele domenii ale economiei au avut scaderi ale vanzarilor exprimate in cifra de afaceri, ca si a profiturilor. De asemenea, mai multe companii au trecut de la profit in 2009 la pierderi in 2010, reise din bilanturile postate ieri pe site-ul Finantelor.
Tristete mare in retail
Chiar daca si in 2010 romanii au umplut hipermarketurile, companiile care le detin au avut scaderi sensibile ale cifrelor de afaceri. Carrefour, spre exemplu, a avut anul trecut o cifra totala de afaceri de 3,9 miliarde de lei, coborand astfel sub pragul de un miliard de euro pe care-l sarise in anul 2009. La fel, Metro Cash&Carry raporteaza o scadere a cifrei de afaceri de la 5,7 miliarde de lei in 2009 la 5,2 miliarde de lei in 2010. In cazul acestor doi retaileri, insa, profiturile au crescut usor, dar numarul salariatilor a scazut.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- TBI Bank urmează să fie achiziționată de Advent International
- Revolut a publicat raportul anual pentru 2024
- Încurajați de performanța în creștere a pieței hoteliere din București, investitorii vor construi circa 1.000 de camere de hotel noi până în 2027
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri