Bulgaria deschide circulatia pe sectiunea reparata a podului Giurgiu-Ruse
Data publicarii: 05-09-2011 | TurismSectiunea bulgara reparata a podului peste Dunare dintre Ruse si Giurgiu a fost deschisa circulatiei sambata, fiind inaugurata de premierul Boiko Borisov.
Podul este singurul peste Dunare care leaga Bulgaria de Romania, iar Guvernul de la Sofia a alocat 1,7 milioane de leva (peste 800.000 de euro) pentru reparatii.
Borisov a fost insotit la ceremonie de ministrul pentru dezvoltare regionala Rosen Plevneliev, de ministrul transporturilor Ivailo Moskovski si de cel al culturii, Vejdi Rasidov, relateaza Sofia News Agency.
"Capitala noastra la Dunare, Ruse, avea nevoie de aceste lucrari de reconstructie. Atunci cand faptele vorbesc singure, chiar si opozitia pastreaza tacerea.Atunci cand vizitatorii nostri intra in Bulgaria, vor simti imediat dezvoltarea care are loc in tara noastra. Lucrarile de constructie la podul 2 peste Dunare progreseaza, de asemenea, bine si sper ca, atunci cand va fi terminat, traficul se va dubla pe ambele", a afirmat Borisov.
Reparatiile la pod au durat circa doua luni.
NewsIn
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Virgil Șoncutean primește al patrulea mandat la conducerea Allianz-Țiriac Asigurări
- EY Romania: Tehnologia cloud reprezinta cea mai avansata si raspandita solutie emergenta in companiile din Romania
- OLX Group anunta vanzarea companiei KIWI Finance catre Partners Financial Services
- Schneider Electric o numește pe Esther Finidori în funcția de Chief Sustainability Officer
- 3 din 5 tineri nu au cumpărat până acum o asigurare 100% digitală. Generația Z vrea procese digitale rapide și produse simple, la costuri mici, pentru a cumpăra online
- Copiii intră în vacanță, hackerii nu - Sfaturi ARB pentru siguranța online în familie
- Studiu EY: Trei din patru departamente juridice își perfecționează strategiile de tehnologie și date, dar numai 25% prioritizează GenAI
- Alegerile prezidențiale aduc calm pe piețele financiare: leul rămâne stabil, investitorii mizează pe continuitate
- Studiu EY: Consumatorii caută forme de divertisment locale și live în contextul incertitudinii globale, însă tehnologia rămâne un element esențial
- Schneider Electric furnizeaza solutii de smart metering, mentenanta si cloud hosting pentru CTP
- Leul se apreciază puternic după alegerile prezidențiale: Euro coboară la 5,03 lei, dolarul sub 4,47 lei
- eJobs: 63,6% dintre angajați traversează, în prezent, o perioadă dificilă din punct de vedere emoțional
- Holcim România, investiție de peste 5 mil. euro într-o linie de producție nisip de calcar în Turda
- Novotel își consolidează prezența în România printr - un nou hotel la Timișoara
- Floreasca Park atrage un nou chiriaș: Leroy Merlin a contractat aproximativ 4.000 metri pătrați în clădire, una dintre cele mai mari tranzacții de închiriere din acest an