Si actionarii SIF Oltenia au acceptat tranzactia cu Erste Group
Data publicarii: 23-09-2011 | Finante-Banci
Actionarii SIF Oltenia (SIF5) au votat azi in favoarea tranzactiei cu Erste Group, dupa ce ieri la AGA de la SIF Muntenia se luase o decizie similara.
La a doua convocare a Adunarii Generale de la SIF Oltenia au fost prezenti actionari reprezentand 16,4% din capitalul social, usor mai mult decat ieri, cand cvorumul a fost de 15,8%.
"Eu raman la parerea ca se putea obtine mai mult daca SIF-urile ar fi negociat impreuna. Faptul ca s-au tinut aceste AGA este totusi un fapt pozitiv. O parte dintre SIF-uri au respectat regulile de guvernanta corporativa si asta a fost unul dintre scopurile principale pe care le-am avut in vedere. De asemenea, poate ca demersul nostrum a facut ca tranzactia cu Erste sa nu fie doar cu unele SIF-uri, poate ca prin aceste solicitari am contribuit cumva ca tranzactia sa implice toate SIF-urile”, a declarat Cristian Dutescu, managing partner al societatii de avocatura Dutescu & Asociatii, care reprezinta interesele fondurilor americane Firebird si totodata initiatorul solicitarii pentru convocarea AGA la SIF-uri.
Un grup de actionari, format din investitori institutionali, care detineau impreuna peste 5% din actiunile fiecarei SIF cerusera convocasera AGA pentru initierea demersurilor pentru listarea BCR.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- TBI Bank urmează să fie achiziționată de Advent International
- Revolut a publicat raportul anual pentru 2024
- Încurajați de performanța în creștere a pieței hoteliere din București, investitorii vor construi circa 1.000 de camere de hotel noi până în 2027
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri