Ce dobanzi ofera bancile la credite Prima Casa
Data publicarii: 13-10-2011 | Finante-Banci
Aflat la a 4 editie, programul guvernamental de stimulare a pietei imobiliare continua sa ofere clientilor, dobanzi atractive la achizitia de locuinte.
Clientii care doresc sa acceseze credite Prima Casa, beneficiaza de cel mai mic avans imobiliar, de doar 5%, iar valoarea maxima a creditului poate ajunge la 71.250 euro. Noul program inceput la jumatatea acestui an, a consemnat o modificare importanta, fondul de garantare asigura riscul a doar jumatate din valoarea creditului, cealalta parte revine bancii.
Cele mai ieftine credite sunt cele acordate in euro, iar clientii care isi vireaza venitul in contul bancii care acorda creditul, beneficiaza de dobanzi reduse.
Top cele mai ieftine credite Prima Casa in euro
La BRD aveti o marja fixa de dobanda peste Euribor la 3 luni de 3.65%, la care se adauga un comision datorat fondului de garantare, in valoare de 0.245% / an. Venitul minim cerut de banca este de 400 euro, iar varsta de la care se acorda creditul pleaca de la 18 ani. Rata lunara la un credit de 50.000 euro pe 20 de ani este de 336 euro, iar dobanda DAE este de 5.6%.
Clientii bancii Raiffeisen Bank care isi vireaza salariul sau isi muta contul de salariu la banca, beneficiaza de o reducere a ratei dobanzii cu 0.2% fata de oferta standard. Dobanda este variabila si este formata din marja bancii de 3.7% plus dobanda interbancara Euribor la 3 luni. Varsta minima ceruta de banca este de 21 de ani, iar evaluarea imobilului va costa 90 de euro. La un credit de 57.000 euro pe o perioada de 30 de ani, platiti o rata lunara de 314 euro, iar dobanda DAE are valoarea de 5.65%.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Allianz-Țiriac a acoperit costuri de aproape 16 milioane de lei pentru riscurile petrecute în vacanțe și deplasări în afara țării în primele șase luni din 2025
- Meta Estate Trust: Alexandru Bonea, actualul CEO își va încheia mandatul la finalul lunii octombrie 2025, de comun acord cu Consiliul de Administrație
- UniCredit Bank devine Participant la sistemul de tranzacționare al Bursei de Valori București
- C&W Echinox: Companiile au contractat birouri pentru peste 7.000 de noi angajați în S1 2025
- Studiu Deloitte: tarifele vamale au efecte semnificative asupra companiilor multinațional
- Studiu EY: Modelele de business din retail trebuie să se adapteze pentru a stimula creșterea
- Revolut devine partener de titlu al viitoarei Audi F1 Team
- De anul viitor taxele locale din România vor crește semnificativ
- Prețurile de transfer sub control: Strategii esențiale pentru companii în fața presiunilor fiscale
- Colliers: Piata birourilor din Bucuresti a coborat la minimele ultimilor 4 ani, pe plan regional
- Studiu EY: Listările globale au dat dovadă de reziliență în primul semestru din 2025 în pofida volatilității pieței
- Libra finanțează cu 119 mil. lei proiectul rezidențial Scala Sopor din Cluj
- Revolut Business lansează în România conturile de economii pentru companii, cu dobândă de până la 4% pe an
- Pluriva investeşte 250.000 de euro într-un asistent virtual AI, dedicat companiilor din România
- Ciprian Pop preia conducerea Allianz-Țiriac Pensii Private