Cum poti scapa de executare mizand pe slabiciunile bancii
Data publicarii: 17-10-2011 | Finante-Banci
In fiecare luna, bancile au la vanzare sute de locuinte preluate de la clientii rau-platnici. Capital va arata in ce consta procedura de executare silita, dar si cum puteti trece mai usor peste aceasta situatie deloc placuta.
F amilia Dumitru si-a cumparat in 2007, prin credit bancar, o casa cu teren in judetul Prahova. Sotul lucra in strainatate unde castiga peste 2.500 de euro pe luna iar sotia avea un loc de munca intr-o institutie de stat din Romania. Valoarea creditului a fost de 100.000 de euro, iar proprietatea a fost evaluata la timpul respectiv la 130.000 de euro, mai mult decat acoperitor. Timp de aproape trei ani, totul a mers perfect, iar sotii Dumitru au reusit sa-si platesca luna de luna rata de 700 de euro.
Odata cu adancirea crizei economice, sotul si-a pierdut locul de munca din strainatate revenind in Romania pe un salariu cu mult mai mic, iar sotiei i-au scazut veniturile cu 25%. Impreuna, reuseau sa castige lunar sub 1.000 de euro fata de peste 3.000 cat erau veniturile in momentul contractarii creditului. In mod natural, au aparut si primele probleme cu plata ratei. Au mers la banca si au cerut ajutor: o refinantare, o perioada de gratie sau, macar, o reesalonare a creditului. Profilul lor nu s-a potrivit pentru niciuna dintre cele trei solutii. De refinantare nu se mai putea discuta pentru ca valoarea garantiei scazuse de la 130.000 de euro la sub 80.000, nefiind suficienta nici macar pentru acoperirea principalului.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- TBI Bank urmează să fie achiziționată de Advent International
- Revolut a publicat raportul anual pentru 2024
- Încurajați de performanța în creștere a pieței hoteliere din București, investitorii vor construi circa 1.000 de camere de hotel noi până în 2027
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri