Summitul UE de duminica ar putea fi amanat din nou
Data publicarii: 21-10-2011 | InternationalGuvernul german nu exclude posibilitatea amanarii summitului UE ce ar trebui sa se desfasoare duminica, dupa ce reuniunea a fost deja amanata din 17 octombrie pentru 23 octombrie, scrie Die Welt.
Citand surse din coalitia lui Merkel si din guvern, ziarul spune ca motivul ar fi impasul in care se afla negocierile asupra fondului de salvare a zonei euro.
Diplomati de la Bruxelles au spus insa ca infiormatia nu ar fi corecta. Summitul a fost deja amanat din 17 octombrie.
Presedintele Comisiei Europene, Jose Manuel Barroso, le-a cerut joi politicienilor sa gaseasca teren comun privind fondurile de salvare pentru Zona euro, inainte de summitul UE din weekend, crucial pentru calmarea temerilor economice. O suplimentare a Fondului european de stabilitate financiara (FESA), in valoare de 440 de miliarde de euro, a fost respinsa, dar in prezent se poarta discutii pentru a-i permite sa imprumute fonduri folosind capitalul sau ca garantie.
Presedinte CE, Jose Manuel Barroso a subliniat ca raspunsul Uniunii Europene la problemele financiare "nu va avea credibilitate" fara o consolidare a "zidurilor de protectie ale Zonei euro".
"Sper ca se va ajunge duminica la un acord" privind FESA, le-a spus Barroso europarlamentarilor la o conferinta organizata la Bruxelles privind bugetul multianual al UE.
Miercuri, Ministerul german de Finante a respins informatiile aparute in presa potrivit carora s-a ajuns la un acord privind suplimentarea plafonului de credite care poate fi acordat prin FESA la 1.000 - 2.000 de miliarde de euro.
Barroso s-a declarat "incurajat" de discutiile in curs. "Cred ca este posibil un rezultat pozitiv duminica, daca exista vointa politica si dorinta de compromis din partea tuturor participantilor", a adaugat el.
NewsIn
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Virgil Șoncutean primește al patrulea mandat la conducerea Allianz-Țiriac Asigurări
- EY Romania: Tehnologia cloud reprezinta cea mai avansata si raspandita solutie emergenta in companiile din Romania
- OLX Group anunta vanzarea companiei KIWI Finance catre Partners Financial Services
- Schneider Electric o numește pe Esther Finidori în funcția de Chief Sustainability Officer
- 3 din 5 tineri nu au cumpărat până acum o asigurare 100% digitală. Generația Z vrea procese digitale rapide și produse simple, la costuri mici, pentru a cumpăra online
- Copiii intră în vacanță, hackerii nu - Sfaturi ARB pentru siguranța online în familie
- Studiu EY: Trei din patru departamente juridice își perfecționează strategiile de tehnologie și date, dar numai 25% prioritizează GenAI
- Alegerile prezidențiale aduc calm pe piețele financiare: leul rămâne stabil, investitorii mizează pe continuitate
- Studiu EY: Consumatorii caută forme de divertisment locale și live în contextul incertitudinii globale, însă tehnologia rămâne un element esențial
- Schneider Electric furnizeaza solutii de smart metering, mentenanta si cloud hosting pentru CTP
- Leul se apreciază puternic după alegerile prezidențiale: Euro coboară la 5,03 lei, dolarul sub 4,47 lei
- eJobs: 63,6% dintre angajați traversează, în prezent, o perioadă dificilă din punct de vedere emoțional
- Holcim România, investiție de peste 5 mil. euro într-o linie de producție nisip de calcar în Turda
- Novotel își consolidează prezența în România printr - un nou hotel la Timișoara
- Floreasca Park atrage un nou chiriaș: Leroy Merlin a contractat aproximativ 4.000 metri pătrați în clădire, una dintre cele mai mari tranzacții de închiriere din acest an