Grupul Renault, partener al Congresului international CAR 2011
Data publicarii: 02-11-2011 | Auto
Grupul Renault, prin Automobile Dacia si Renault Technologie Roumanie, este partener al congresului international auto "CAR2011”, organizat la Pitesti in perioada 2-4 noiembrie de Universitatea din Pitesti in parteneriat cu Societatea Inginerilor Auto din Romania (SIAR).
Interventii ale Grupului Renault in cadrul congresului "CAR 2011”
Timp de 3 zile, managementul si specialistii Grupului Renault vor interveni in sesiunile din cadrul congresului "CAR2011”. Sorin Buse, director general Renault Technologie Roumanie, va reprezenta Grupul Renault la festivitatea de deschidere, iar apoi va sustine in sesiunea plenara o prezentare cu titlul "In culisele ingineriei auto".
"Participarea la "CAR2011” se inscrie in colaborarea de lunga durata pe care Grupul Renault o are cu sistemul universitar romanesc. Dupa 12 ani de investitii, Grupul Renault are in Romania toate competentele unui constructor auto, de la design, proiectare, testare, fabricare pana la vanzare si post-vanzare. Avem nevoie de o paleta larga de competente si este si misiunea noastra sa contribuim la o mai buna adaptare a sistemului universitar la piata muncii”, a declarat Sorin Buse.
Tot in sesiunea plenara, Renault Technologie Roumanie si furnizorul dSPACE vor prezenta un subiect legat de metoda Hardware In the Loop (HIL) pentru testarea soft-urilor imbarcate. Miercuri, 2 si joi, 3 noiembrie, specialistii Renault Technologie Roumanie si Dacia vor sustine lucrari stiintifice in cadrul diverselor sectiuni ale congresului, care sunt structurate pe teme de inginerie vehicul, inginerie mecanica, securitate pasiva, procese de fabricatie, logistica si mentenanta, combustibili.
Joi, 3 noiembrie, un grup de aproximativ 30 de profesori universitari din Austria, Franta, Serbia, Bulgaria, Germania, Turcia, Corea, Japonia, Polonia si Romania va vizita Uzinele Dacia. Vineri, 4 noiembrie, in cadrul congresului vor fi organizate mai multe mese rotunde, moderate de specialisti din domeniul universitar sau din mediul privat. Specialistii Grupului Renault vor modera sau vor sustine prezentari in sesiunile: Industria auto, guverne si universitati - o colaborare eficienta pentru o experienta educationala mai buna; Viitorul sistemelor de propulsie auto; Accidente si siguranta rutiera.
In plus, de-a lungul celor 3 zile, Grupul Renault va avea un stand permanent la sediul Universitatii din Pitesti.
CAR2011
Aflat la a zecea editie, congresul "CAR2011” este organizat de Universitatea din Pitesti in parteneriat cu Societatea Inginerilor Auto din Romania (SIAR), sub patronajul FISITA (International Federation of Automotive Engineering Societies).
Congresul se adreseaza studentilor, cadrelor universitare si specialistilor din domeniul auto. La aceasta editie si-au anuntat participarea reprezentanti ai universitatilor din Romania si din strainatate (Austria, Franta, Serbia, Bulgaria, Germania, Turcia, Corea, Japonia, Polonia). Detalii despre programul congresului "CAR2011” pot fi consultate pe site-ul dedicat http://car.upit.ro.
Grupul Renault
Principalele entitati ale Grupului Renault in Romania sunt Uzinele Dacia (Uzina Vehicule, Uzina Mecanica si Sasiuri, Directia Logistica, inclusiv centrul RIR-ILN), centrul de inginerie Renault Technologie Roumanie, directia comerciala Renault Commercial Roumanie si Matrite Dacia.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- TBI Bank urmează să fie achiziționată de Advent International
- Revolut a publicat raportul anual pentru 2024
- Încurajați de performanța în creștere a pieței hoteliere din București, investitorii vor construi circa 1.000 de camere de hotel noi până în 2027
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri