Premierul grec accepta sa paraseasca functia. Referendumul nu va mai avea loc
Data publicarii: 04-11-2011 | International
Premierul Greciei Georgios Papandreou a ajuns la un acord cu aliatii din partidul socialist pentru a parasi functia, daca acestia il sustin in votul de incredere de maine din parlament. Papandreou vrea sa evite alegerile anticipate si sa predea puterea, in mod ordonat, unui guvern de coalitie, noteaza Reuters.
Premierul grec a anuntat inceperea negocierilor cu membrii opozitiei pentru formarea unui nou guvern.
Referendumul privind iesirea Greciie din zona euro nu va mai avea loc. Premierul Georges Papandreou a anuntat deja membrilor Guvernului aceasta decizie.
Premierul grec Georges Papandreou nu demisioneaza si intentioneaza sa se adreseze astazi Parlamentului. Surse apropiate cabinetului de la Atena sustin ca Papandreou a exclus varianta unei demisii in cadrul intrevederii cu presedintele elen. Mai multi ministri ameninta in continuare cu demisia si au cerut un guvern de tranzitie pentru aprobarea imediata a ajutorului extern internationali.
Mai mult decat atat, 30 de membri ai partidului de la putere au semnat o scrisoare prin care cer formarea unui guvern de uniune nationala. Georges Papandreou ar putea pierde votul de incredere din Parlament, care va avea loc maine la Atena.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Deloitte Romania a asistat ROCA Investments in preluarea pachetului de 20% din actiunile Grupului Adrem
- Allianz-Țiriac a acoperit costuri de aproape 16 milioane de lei pentru riscurile petrecute în vacanțe și deplasări în afara țării în primele șase luni din 2025
- Meta Estate Trust: Alexandru Bonea, actualul CEO își va încheia mandatul la finalul lunii octombrie 2025, de comun acord cu Consiliul de Administrație
- UniCredit Bank devine Participant la sistemul de tranzacționare al Bursei de Valori București
- C&W Echinox: Companiile au contractat birouri pentru peste 7.000 de noi angajați în S1 2025
- Studiu Deloitte: tarifele vamale au efecte semnificative asupra companiilor multinațional
- Studiu EY: Modelele de business din retail trebuie să se adapteze pentru a stimula creșterea
- Revolut devine partener de titlu al viitoarei Audi F1 Team
- De anul viitor taxele locale din România vor crește semnificativ
- Prețurile de transfer sub control: Strategii esențiale pentru companii în fața presiunilor fiscale
- Colliers: Piata birourilor din Bucuresti a coborat la minimele ultimilor 4 ani, pe plan regional
- Studiu EY: Listările globale au dat dovadă de reziliență în primul semestru din 2025 în pofida volatilității pieței
- Libra finanțează cu 119 mil. lei proiectul rezidențial Scala Sopor din Cluj
- Revolut Business lansează în România conturile de economii pentru companii, cu dobândă de până la 4% pe an
- Pluriva investeşte 250.000 de euro într-un asistent virtual AI, dedicat companiilor din România