Grecia: Papandreou isi anunta demisia
Data publicarii: 10-11-2011 | International
Premierul grec Giorgos Papandreou a anuntat miercuri ca demisioneaza pentru a lasa cale libera formarii unui guvern interimar de coalitie, fara insa a indica numele succesorului sau, transmit agentiile internationale de presa. "Adresez toate urarile mele de reusita noului prim-ministru", a declarat Papandreou intr-un mesaj televizat catre natiune, adresat inaintea intrevederii prevazute cu presedintele Karolos Papoulias, caruia se asteapta sa ii prezinte demisia sa.
Potrivit lui Papandreou, noul guvern "de consens politic", ce urmeaza sa fie anuntat in scurt timp, trebuie sa "lanseze un mesaj puternic partenerilor nostri ca noi, grecii, stim sa ne asumam responsabilitatile si sa cooperam".
"Von lua masurile necesare impreuna, cu unitate nationala, pentru a asigura implementarea deciziilor /acordului european/ care ofera tarii noastre securitate in vremuri deosebit de tulburi", a adaugat el.
In ce-l priveste pe succesorul sau, Papandreou a afirmat doar ca s-a convenit asupra unei persoane "care sa ne uneasca si sa fie sprijinita de toti", iar alegerea "va intari institutiile democratice".
Conform unor surse din cadrul formatiunilor PASOK si Noua Democratie, citate de Reuters, viitorul guvern de coalitie de la Atena va fi condus de Philippos Petsalnikos, actualul presedinte al parlamentului elen, un avocat in varsta de 60 de ani respectat in mediile politice din Grecia, dar fara anvergura internationala.
In mesaj sau, Papandreou a multumit "calduros poporului grec pentru rezistanta sa in aceste vremuri dificile, care a permis sa castigam timp si sa ii convingem pe partenerii nostri".
Intalnirea liderilor principalelor partide din Grecia cu presedintele Papoulias care trebuia sa se desfasoare miercuri seara a fost amanata pentru joi, a anuntat presedintia greaca preluata de agentiile internationale de presa.
Scopul intalnirii este desemnarea noului prim ministru si constituirea guvernului de coalitie. Premierul Giorgos Papandreou si-a anuntat miercuri demisia pentru a permite formarea unui guvern interimar.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Virgil Șoncutean primește al patrulea mandat la conducerea Allianz-Țiriac Asigurări
- EY Romania: Tehnologia cloud reprezinta cea mai avansata si raspandita solutie emergenta in companiile din Romania
- OLX Group anunta vanzarea companiei KIWI Finance catre Partners Financial Services
- Schneider Electric o numește pe Esther Finidori în funcția de Chief Sustainability Officer
- 3 din 5 tineri nu au cumpărat până acum o asigurare 100% digitală. Generația Z vrea procese digitale rapide și produse simple, la costuri mici, pentru a cumpăra online
- Copiii intră în vacanță, hackerii nu - Sfaturi ARB pentru siguranța online în familie
- Studiu EY: Trei din patru departamente juridice își perfecționează strategiile de tehnologie și date, dar numai 25% prioritizează GenAI
- Alegerile prezidențiale aduc calm pe piețele financiare: leul rămâne stabil, investitorii mizează pe continuitate
- Studiu EY: Consumatorii caută forme de divertisment locale și live în contextul incertitudinii globale, însă tehnologia rămâne un element esențial
- Schneider Electric furnizeaza solutii de smart metering, mentenanta si cloud hosting pentru CTP
- Leul se apreciază puternic după alegerile prezidențiale: Euro coboară la 5,03 lei, dolarul sub 4,47 lei
- eJobs: 63,6% dintre angajați traversează, în prezent, o perioadă dificilă din punct de vedere emoțional
- Holcim România, investiție de peste 5 mil. euro într-o linie de producție nisip de calcar în Turda
- Novotel își consolidează prezența în România printr - un nou hotel la Timișoara
- Floreasca Park atrage un nou chiriaș: Leroy Merlin a contractat aproximativ 4.000 metri pătrați în clădire, una dintre cele mai mari tranzacții de închiriere din acest an