La ce riscuri te expui daca ai girat un rau-platnic
Data publicarii: 06-12-2011 | Finante-Banci
Daca cel girat nu mai poate sau nu mai vrea sa plateasca ratele, intreaga obligatie se transfera asupra girantilor. Acestia pot pierde procente din venituri sau chiar proprietati, la alegerea executorului bancar.
Ioana V. si fostul ei sot Marian S. au acceptat, in 2006, sa il gireze pe colegul si seful lor la acea vreme Dan M. la accesarea unui credit de nevoi personale negarantat de 26.000 lei, pe o perioada de zece ani. Acceptarea calitatii de girant s-a facut sub argumentul prieteniei dintre cei trei, dar a contat intr-o oarecare masura si subordonarea celor doi fata de titularul creditului. Intre timp, cei doi giranti au decis sa mearga pe cai separate si s-au confruntat temporar cu pierderea locului de munca. Cand aproape ca si uitase ca l-a girat pe fostul lui coleg si prieten, Marian a primit, anul trecut, de la noul lui angajator, instiintarea ca o treime din veniturile sale vor fi virate catre banca in fata careia a girat in urma cu patru ani.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- TBI Bank urmează să fie achiziționată de Advent International
- Revolut a publicat raportul anual pentru 2024
- Încurajați de performanța în creștere a pieței hoteliere din București, investitorii vor construi circa 1.000 de camere de hotel noi până în 2027
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri