Tarifele asigurarii obligatorii a locuintei sunt imposibil de fixat prin lege
Data publicarii: 03-10-2006
"Costurile reasigurarii se stabilesc in functie de anumite studii privind managementul riscului, care vor fi finalizate, potrivit celor mai optimiste estimari, in aprilie-mai 2007", a mai spus Florentina Almajan.
"Ministerul Administratiei si Internelor va apela la serviciile unui consortiu format din mai multe case de brokeraj in asigurari de nivel mondial, care vor avea sarcina de a prospecta piata de reasigurare si de a negocia costurile reasigurarii programului de implementare a asigurarii obligatorii a locuintei", a declarat Radu Popescu, consilier in Ministerul Administratiei si Internelor (MAI)."Pana la sfarsitul anului, vom sti cat ne va costa reasigurarea, pe piata externa, a riscurilor care vor fi preluate pe politele de asigurare obligatorie a locuintei", a mai spus Radu Popescu.
Potrivit proiectului elaborat de guvern, valoarea maxima a asigurarii obligatorii va fi echivalentul in lei al sumei de 20.000 euro, pentru fiecare locuinta de tip A (cladiri cu cadre din beton armat sau cu pereti exteriori din caramida arsa sau din orice alte materiale rezultate in urma unui tratament termic si/sau chimic), pentru care se plateste o prima anuala de 20 euro, sau a sumei de10.000 de euro, pentru fiecare locuinta de tip B (cladiri cu peretii exteriori din lemn, din piatra naturala, din caramida nearsa, din valatuci sau din orice alte materiale nesupuse unui tratament chimic si/sau termic), pentru care se plateste o prima anuala de 10 euro, informeaza NewsIn. Cursul luat in calcul va fi cel afisat de BNR valabil in momentul contractarii politei de asigurare obligatorie a locuintei.
Proprietarii care vor dori o valoare de despagubire mai mare decat suma stabilita de Guvern, vor putea incheia o asigurare facultativa. Cei care au deja incheiata o polita de asigurare nu vor fi obligati sa incheie un alt contract de asigurare, asiguratorul urmand sa cedeze, din valoarea primei incasate, suma de 20 de euro, catre pool-ul care va fi infiintat in scopul implementarii acestui proiect.
Redactia BankNews.ro
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- UniCredit Bank devine Participant la sistemul de tranzacționare al Bursei de Valori București
- C&W Echinox: Companiile au contractat birouri pentru peste 7.000 de noi angajați în S1 2025
- Studiu Deloitte: tarifele vamale au efecte semnificative asupra companiilor multinațional
- Studiu EY: Modelele de business din retail trebuie să se adapteze pentru a stimula creșterea
- Revolut devine partener de titlu al viitoarei Audi F1 Team
- De anul viitor taxele locale din România vor crește semnificativ
- Prețurile de transfer sub control: Strategii esențiale pentru companii în fața presiunilor fiscale
- Colliers: Piata birourilor din Bucuresti a coborat la minimele ultimilor 4 ani, pe plan regional
- Studiu EY: Listările globale au dat dovadă de reziliență în primul semestru din 2025 în pofida volatilității pieței
- Libra finanțează cu 119 mil. lei proiectul rezidențial Scala Sopor din Cluj
- Revolut Business lansează în România conturile de economii pentru companii, cu dobândă de până la 4% pe an
- Pluriva investeşte 250.000 de euro într-un asistent virtual AI, dedicat companiilor din România
- Ciprian Pop preia conducerea Allianz-Țiriac Pensii Private
- PLG Group preia 100% din Bilete.ro, Entertix.ro și Myticket.ro
- FintechOS l-a cooptat pe Sorin Mirea, un manager cu 20 de ani în industria bancară, pentru a accelera creșterea companiei în Europa Centrală și de Est