Andreea Paul-Vass a refuzat nominalizarea pentru functia de ministru al Economiei
Data publicarii: 08-02-2012 | Politica
Andreea Paul-Vass a anuntat, marti seara, intr-o interventie la Realitatea tv, ca refuza, din motive personale, nominalizarea pentru functia de ministru al Economiei.
Potrivit unor surse politice, Andreea Paul-Vass, consilier economic al fostului premier Emil Boc, fusese nominalizata de Partidul Democrat Liberal pentru functia de ministrul al Economiei in viitorul Cabinet Ungureanu. Premierul desemnat, Mihai-Razvan Ungureanu, si liderii coalitiei de guvernare discutau marti seara, la Palatul Victoria, viitorul program de guvernare si lista ministrilor propusi.
In jurul orei 22,30, un reprezentant al Biroului de presa al Guvernului a coborat la centrul media si le-a comunicat jurnalistilor ca Mihai-Razvan Ungureanu le multumeste jurnalistilor pentru atentie, insa miercuri dimineata va anunta lista ministrilor pe care o va prezenta Parlamentului.
"La modul real, m-a onorat increderea colegilor mei, dar sa stiti ca am refuzat nominalizarea. Argumentele sunt, in primul rand, personale si tin de o traiectorie pe care am construit-o in educatie, in profesie, in cariera in general cu foarte multa minutiozitate si nu am de gand sa fac rabat de la acest drum. Sobru, echilibrat, toate la timpul potrivit. Am lucrat cu foarte multa pasiune ceea ce am facut. Stiu ca au fost voci in interiorul PDL care m-au sustinut foarte puternic si lor, intr-adevar, le multumesc foarte tare si sper din suflet sa nu ii dezamagesc cu vestea pe care tocmai le-am dat-o. Este o decizie personala si le multumesc tare - tare mult colegilor din PDL care si-au pus increderea in mine, dar ramanem colegi in continuare si construim impreuna pentru ca avem un drum foarte dificil in continuare de parcurs", a afirmat Andreea Paul-Vass.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- TBI Bank urmează să fie achiziționată de Advent International
- Revolut a publicat raportul anual pentru 2024
- Încurajați de performanța în creștere a pieței hoteliere din București, investitorii vor construi circa 1.000 de camere de hotel noi până în 2027
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri