Perchezitii in Capitala vizand o grupare specializata in fraude bancare
Data publicarii: 02-04-2012 | Finante-Banci
Sapte perchezitii - doua in Ilfov si cinci in Bucuresti - sunt efectuate luni de politisti, acestea vizand o grupare care a produs un prejudiciu de 100.000 de dolari prin cumpararea unor produse cu carduri clonate, a afirmat purtatorul al cuvant al Inspectoratului General al Politiei Romane (IGPR), Christian Ciocan.
''E vizata o grupare formata din sapte barbati care, in perioada septembrie - decembrie 2011, cu carduri clonate, a produs un prejudiciu de 100.000 dolari prin cumpararea unor produse din magazine. Acele carduri erau clonate avand in vedere informatiile pe care le luasera de pe alte carduri emise de o banca americana", a declarat Ciocan.
Potrivit acestuia, gruparea folosea femei care copiau datele de pe cardurile clientilor. "Acestea, in momentul in care intrau in relatie cu cetateni straini pentru prostitutie in Bucuresti, copiau (...) datele de pe cardurile pe care cetatenii respectivi, clientii lor adica, le aveau", a precizat Christian Ciocan.
El a mentionat ca perchezitiile sunt efectuate de ofiteri ai IGPR de la Brigada de Combatere a Criminalitatii Organizate, sub supravegherea unui procuror de la Parchetul de pe langa Tribunal Bucuresti.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Virgil Șoncutean primește al patrulea mandat la conducerea Allianz-Țiriac Asigurări
- EY Romania: Tehnologia cloud reprezinta cea mai avansata si raspandita solutie emergenta in companiile din Romania
- OLX Group anunta vanzarea companiei KIWI Finance catre Partners Financial Services
- Schneider Electric o numește pe Esther Finidori în funcția de Chief Sustainability Officer
- 3 din 5 tineri nu au cumpărat până acum o asigurare 100% digitală. Generația Z vrea procese digitale rapide și produse simple, la costuri mici, pentru a cumpăra online
- Copiii intră în vacanță, hackerii nu - Sfaturi ARB pentru siguranța online în familie
- Studiu EY: Trei din patru departamente juridice își perfecționează strategiile de tehnologie și date, dar numai 25% prioritizează GenAI
- Alegerile prezidențiale aduc calm pe piețele financiare: leul rămâne stabil, investitorii mizează pe continuitate
- Studiu EY: Consumatorii caută forme de divertisment locale și live în contextul incertitudinii globale, însă tehnologia rămâne un element esențial
- Schneider Electric furnizeaza solutii de smart metering, mentenanta si cloud hosting pentru CTP
- Leul se apreciază puternic după alegerile prezidențiale: Euro coboară la 5,03 lei, dolarul sub 4,47 lei
- eJobs: 63,6% dintre angajați traversează, în prezent, o perioadă dificilă din punct de vedere emoțional
- Holcim România, investiție de peste 5 mil. euro într-o linie de producție nisip de calcar în Turda
- Novotel își consolidează prezența în România printr - un nou hotel la Timișoara
- Floreasca Park atrage un nou chiriaș: Leroy Merlin a contractat aproximativ 4.000 metri pătrați în clădire, una dintre cele mai mari tranzacții de închiriere din acest an