Tarife mai mici in roaming, de la 1 iulie
Data publicarii: 11-05-2012 | IT&C
Noile reguli vor permite clientilor, pentru serviciile de roaming, sa opteze pentru un operator diferit fata de operatorii interni, precum si deschiderea pietei pentru alti operatori, intarind, astfel, concurenta si determinand scaderea preturilor, se arata intr-un comunicat al Parlamentului European. Noul text va intra in vigoare la 1 iulie 2012, inlocuind regulamentul din 2007, care expira la 30 iunie 2012.
Noile incadrari de tarife pentru apelurile vocale vor reduce costul unui minut de apel pana la 29 de eurocenti, de la 1 iulie 2012, si la 19 eurocenti, incepand cu iulie 2014, de la pretul maxim de 35 de eurocenti, existent in prezent. Costul mesajelor scrise va scadea, de asemenea, de la 11 centi (pretul maxim actual) la 9 centi, incepand cu 1 iulie a acestui an, si pana la 9 eurocenti, incepand cu 1 iulie 2014.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- TBI Bank urmează să fie achiziționată de Advent International
- Revolut a publicat raportul anual pentru 2024
- Încurajați de performanța în creștere a pieței hoteliere din București, investitorii vor construi circa 1.000 de camere de hotel noi până în 2027
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri