BNR este preocupata de ce se va intampla cu cursul de schimb
Data publicarii: 12-06-2012 | Finante-Banci
Banca Nationala a Romaniei (BNR) este preocupata intr-o foarte mare masura de ce se va intampla cu cursul de schimb, desi nu are tinta de curs, are numai tinta de inflatie, a declarat marti, Adrian Vasilescu, consilierul guvernatorului BNR, intr-o conferinta de presa.
"BNR face, in fiecare an, o prognoza a inflatiei si o prognoza de curs pe care nu o publica pentru ca un singur cuvant despre curs scapat de BNR ar putea sa denatureze piata pentru mult timp. Aceste prognoze de curs sunt foarte bine tinute sub cheie", a spus Vasilescu.
Potrivit acestuia, daca se va intampla ceva in Grecia sau intr-o alta tara banca centrala este pregatita sa actioneze cu intreg instrumentarul de care dispune pe piata valutara sa nu se destabilizeze.
"Stiu ca aceasta vanzare si cumparare de valuta fascineaza publicul si presa. Cand vorbesc de instrumentar, BNR are multe componente si inclusiv o componenta psihologica", a mai afirmat Adrian Vasilescu.
Leul a continuat sa se aprecieze in raport cu moneda europeana, iar Banca Nationala a Romaniei /BNR/ a anuntat, luni, un curs de 4,4594 lei/euro, in scadere cu 0,15 bani (-0.03%) comparativ cu sedinta anterioara, cand euro valora 4,4610 lei.
Leul a castigat teren si in fata dolarului american, BNR afisand un curs de 3,5451 lei/dolar, mai putin cu 2,79 bani (0,79%) fata de anuntul de vineri, respectiv 3,5734 lei/dolar.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- TBI Bank urmează să fie achiziționată de Advent International
- Revolut a publicat raportul anual pentru 2024
- Încurajați de performanța în creștere a pieței hoteliere din București, investitorii vor construi circa 1.000 de camere de hotel noi până în 2027
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri