Se schimba topul miliardarilor lumii. Proprietarul Zara urca pe podium
Data publicarii: 09-08-2012 | Lifestyle
Criza economica inseamna pentru unii dintre magnatii lumi o oportunitate. Se pare ca asa s-a intamplat si in cazul spaniolului Amancio Ortega, magnatul din industria modei care detine lantul de magazine Zara. El a reusi sa-l depaseasca pe Warren Buffet in topul miliardarilor lumii si sa urce pe pozitia a treia, scrie site-ul britanic Daily Mail.
Averea lui Amancio Ortega este estimata la 30 de miliare de lire sterline (37,8 miliarde de euro). Warren Buffett ocupa acum locul al patrulea in clasamentului celor mai bogati oameni din lume, la o distanta foarte mica de Ortega.
Ortega, in varsta de 76 de ani, a reusit sa-I ia locul lui Buffet dupa ce actiunile companiei Inditex au crescut cu 3,8%, atingand un maxim istoric. Astfel, averea neta a spaniolului a crescut cu aproape un milliard de lire sterline (1,26 miliarde de euro).
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- TBI Bank urmează să fie achiziționată de Advent International
- Revolut a publicat raportul anual pentru 2024
- Încurajați de performanța în creștere a pieței hoteliere din București, investitorii vor construi circa 1.000 de camere de hotel noi până în 2027
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri