Bancile spaniole, salvate prin desfiintarea celor mici
Data publicarii: 27-08-2012 | International
Sectorul bancar spaniol reprezinta principalul motiv de ingrijorare cu privire la economia Spaniei si singura parte a ecomoniei pentru care a fost solicitat un imprumut extern pana in prezent.
Acum, in contextul in care sunt stabilite reguli noi in acest domeniu, statul ar putea interveni pentru a inchide bancile cu probleme, existand posibilitatea de a produce pierderi uriase actionarilor, scrie CNBC. O parte dintre bancile spaniole mici si vulnerabile, orientate spre piata imobiliara, ar trebui sa fie lasate sa se prabuseasca pentru a impiedica extinderea imprumutului acordat tarii, considera Ralph Silva, director al Silva Research Network.
"Spania are nevoie de o desfiintare ordonata a acestor institutii financiare sau cantitatea de bani de care va avea nevoie va fi uriasa", a spus Silva.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- TBI Bank urmează să fie achiziționată de Advent International
- Revolut a publicat raportul anual pentru 2024
- Încurajați de performanța în creștere a pieței hoteliere din București, investitorii vor construi circa 1.000 de camere de hotel noi până în 2027
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri