Lufthansa va anula vineri doua treimi din zboruri
Data publicarii: 06-09-2012 | Turism
Compania aeriana germana Lufthansa va anula doua treimi din cele 1.800 de zboruri programate pentru vineri, dupa ce insotitorii de bord au anuntat o greva de 24 de ore, transmite agentia EFE.
Conflictul de munca dintre conducerea companiei si sindicatul insotitorilor de bord ramane in continuare nesolutionat, niciuna dintre parti nefiind dispusa sa faca concesii, in ciuda grevelor partiale care au condus la anularea a 500 de zboruri in cursul zilelor de vineri si marti pe aeroporturile din Frankfurt, Munchen si Berlin.
Negocierile cu conducerea companiei au inceput in urma cu mai mult de un an. Sindicatul solicita imbunatatirea conditiilor de munca pentru personalul de cabina, in special o crestere cu 5% a salariului, aplicata retroactiv incepand cu data de 1 ianuarie 2012, dupa ce timp de trei ani aceste salarii au stagnat. De asemenea, respinge folosirea de personal de cabina angajat pe durata determinata, sistem la care Lufthansa a inceput sa recurga din luna iunie.
Sindicatul a anuntat ca ar putea anula greva de vineri numai daca conducerea companiei va accepta fara conditii prealabile interventia unui mediator independent.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Virgil Șoncutean primește al patrulea mandat la conducerea Allianz-Țiriac Asigurări
- EY Romania: Tehnologia cloud reprezinta cea mai avansata si raspandita solutie emergenta in companiile din Romania
- OLX Group anunta vanzarea companiei KIWI Finance catre Partners Financial Services
- Schneider Electric o numește pe Esther Finidori în funcția de Chief Sustainability Officer
- 3 din 5 tineri nu au cumpărat până acum o asigurare 100% digitală. Generația Z vrea procese digitale rapide și produse simple, la costuri mici, pentru a cumpăra online
- Copiii intră în vacanță, hackerii nu - Sfaturi ARB pentru siguranța online în familie
- Studiu EY: Trei din patru departamente juridice își perfecționează strategiile de tehnologie și date, dar numai 25% prioritizează GenAI
- Alegerile prezidențiale aduc calm pe piețele financiare: leul rămâne stabil, investitorii mizează pe continuitate
- Studiu EY: Consumatorii caută forme de divertisment locale și live în contextul incertitudinii globale, însă tehnologia rămâne un element esențial
- Schneider Electric furnizeaza solutii de smart metering, mentenanta si cloud hosting pentru CTP
- Leul se apreciază puternic după alegerile prezidențiale: Euro coboară la 5,03 lei, dolarul sub 4,47 lei
- eJobs: 63,6% dintre angajați traversează, în prezent, o perioadă dificilă din punct de vedere emoțional
- Holcim România, investiție de peste 5 mil. euro într-o linie de producție nisip de calcar în Turda
- Novotel își consolidează prezența în România printr - un nou hotel la Timișoara
- Floreasca Park atrage un nou chiriaș: Leroy Merlin a contractat aproximativ 4.000 metri pătrați în clădire, una dintre cele mai mari tranzacții de închiriere din acest an