Economistii estimeaza o crestere de cel mult 0,5% in Romania
Data publicarii: 01-10-2012 | Economie
Economistii sustin ca o crestere de 0,5% este optimista, in timp ce guvernantii si FMI se asteapta la o crestere de 1% pe anul in curs. Productia agricola slaba, exporturile in scadere, precum si tensiunile politice trag in jos performatele economice. Pe termen lung va fi si mai grav, daca guvernele nu vor investi puternic in sanatate si invatamant.
Guvernul si Fondul Monetar International sustin ca economia Romaniei va creste in jur de 1%, insa economistii vad cifra departe de adevar.
Desi platim impozite relativ mari, la buget se colecteaza foarte putin. Studiile arata ca, in Romania, aproape 2 milioane de oameni muncesc la negru, fiind doar unul dintre motivele pentru care evaziunea fiscala se apropie de 15% din PIB.
Muncitorii sunt printre cei mai neproductivi din Uniune si prea putini in comparatie cu pensionarii. In plus, rata de absorbtie a fondurilor europene e cea mai mica din Europa.
Economistii estimeaza ca industria va scadea, la fel si exporturile.
Pe termen mediu, prognozele de crestere economica pentru tara noastra au scazut de la 5 la 2%. Marea problema e ca populatia imbatraneste si ramanem fara forta de munca.
Economistii vorbesc despre o strategie de lunga durata in sanatate si invatamant pentru ca o tara nu se poate dezvolta cu o populatie nepregatita si bolnava. Insa, la noi, tocmai bugetele acestor doua ministere sunt cele mai sarace din Europa.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- TBI Bank urmează să fie achiziționată de Advent International
- Revolut a publicat raportul anual pentru 2024
- Încurajați de performanța în creștere a pieței hoteliere din București, investitorii vor construi circa 1.000 de camere de hotel noi până în 2027
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri