Casa Artelor a intrat in circuitul cultural bucurestean
Data publicarii: 02-10-2012 | Lifestyle
Casa Artelor, un spatiu nou si modern situat in sectorul 3, a intrat, incepand de duminica, in circuitul cultural bucurestean, la eveniment fiind prezenti numerosi artisti.
In cadrul manifestarii pianistul Horia Mihail a oferit pe noul pian Steinway, achizitionat special pentru acest edificiu, un concert extraordinar de muzica clasica.
Casa Artelor a gazduit, totodata, si vernisajul unei expozitii de arta moderna semnate de sapte artisti plastici romani - Misha Diaconu, Mihai Ungureanu, Bogdan Hojbota, Adela Bonat, Arthur Bota, Gentiana Bota si Aniela Ovadiuc, in timp ce in sala Constantin Brancusi putea fi admirata o expozitie cu fotografii din timpul "nasterii" cladirii.
Cu aceasta ocazie, primarul sectorului 3, Robert Negoita, a afirmat ca spatiul este destinat culturii si tuturor copiilor si tinerilor care doresc sa invete.
El i-a invitat totodata si pe artisti sa vina sa-si prezinte proiectele in spatiile special amenajate in cadrul "templului culturii" din sectorul 3.
"Aceasta cladire trebuie sa fie un templu al culturii. Un templu al culturii de toate felurile. Vreau (...) ca toti copiii din sectorul 3 si nu numai sa beneficieze de aceasta enorma oportunitate. (...) Vreau sa promovam cultura. Se vorbeste foarte mult de criza economica si se vorbeste prea putin de criza culturala. Niciodata bunastarea economica nu poate exista fara o buna stare culturala. Haideti sa mergem si sa stam bine pe ambele zone, atat economic cat, mai ales, cultural", a afirmat Robert Negoita, duminica, la deschiderea Casei Artelor.
La inaugurare au fost prezenti, printre altii, actorii Radu Gheorghe, Tora Vasilescu, Adrian Titieni, Genu Nitu, Anca Sigartau, Magda Catone, Paul Chiributa, Ana Ciontea, George Ivascu si Alice Barb, cea care a realizat de altfel regia si scenografia evenimentului.
Casa Artelor este situata in str. Gheorghe Petrascu nr. 49 si este construita pe o suprafata de 1.565 metri patrati. Dispune de un numar impresionant de spatii cu multiple functionalitati precum: doua amfiteatre in aer liber cu o capacitate de 200 de locuri fiecare, o sala de concerte de 192 locuri unde pot avea loc si spectacole de dans, de teatru, dar si conferinte, o sala dedicata artelor plastice, doua sali de coregrafie, 35 de sali de studiu pentru instrumentele muzicale, doua sali pentru ansambluri instrumentale si corale, o sala pentru concerte camerale si un studio de inregistrari.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- TBI Bank urmează să fie achiziționată de Advent International
- Revolut a publicat raportul anual pentru 2024
- Încurajați de performanța în creștere a pieței hoteliere din București, investitorii vor construi circa 1.000 de camere de hotel noi până în 2027
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri