Apple si HTC au facut pace. Gata cu procesele pe patente!
Data publicarii: 12-11-2012 | IT&C
A obosit Apple sa se mai lupte in justitie pentru patentele sale? Nu credem asta, dar cert este faptul ca Apple si HTC au ajuns la o "intelegere globala" care pune capat disputei pe patente.
Termenii intelegerii care incheie razboiul in justitie dintre Apple si HTC sunt confidentiali, dar ceea ce se stie acum este ca toate procesele in derulare dintre cele doua companii pe tema incalcarii brevetelor s-au incheiat!
Mai mult, intelegerea dintre Apple si HTC se intinde pe zece ani de acum inainte. Cu alte cuvinte, cei doi giganti IT isi vor rezolva problemele pe cale amiabila in urmatoarea decada. Iar asta inseamna mai multi bani directionati spre inovatie (nu spre avocati si procese interminabile).
Iata ce spun sefii celor doua companii:
- Peter Chow, CEO al HTC: "Compania HTC este multumita ca a rezolvat disputa cu Apple, asa ca HTC se poate concentra de acum pe inovatie in loc de litigii"
- Tim Cook, CEO Apple: "Suntem bucurosi ca am ajuns la o intelegere cu HTC (...) vo continua sa ne concentram pe inovarea produselor".
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Pluriva investeşte 250.000 de euro într-un asistent virtual AI, dedicat companiilor din România
- Ciprian Pop preia conducerea Allianz-Țiriac Pensii Private
- PLG Group preia 100% din Bilete.ro, Entertix.ro și Myticket.ro
- FintechOS l-a cooptat pe Sorin Mirea, un manager cu 20 de ani în industria bancară, pentru a accelera creșterea companiei în Europa Centrală și de Est
- Sondaj Cargus: 63% dintre romani aleg magazine online locale, indiferent de generatie, pentru livrarea mai rapida si returul mai facil
- Opinie Deloitte: Frana brusca pe cheltuielile publice – cu ce conditii vine „pasuirea” de la Comisia Europeana?
- EY Romania: 58% dintre investitori preconizează că atractivitatea României se va ameliora în următorii trei ani
- Studiu Deloitte: 2/3 dintre angajatorii din Romania considera foarte important echilibrul dintre agilitatea necesara dezvoltarii afacerii si stabilitatea de care au nevoie angajatii
- Studiu Deloitte: cantitatea de materii reciclate intrate in economiile lumii creste usor, dar indicele global de circularitate scade, pe fondul consumului galopant de resurse si materii prime virgine
- DAN AIR a efectuat primul zbor comercial pe ruta București - Damasc
- Virgil Șoncutean primește al patrulea mandat la conducerea Allianz-Țiriac Asigurări
- EY Romania: Tehnologia cloud reprezinta cea mai avansata si raspandita solutie emergenta in companiile din Romania
- OLX Group anunta vanzarea companiei KIWI Finance catre Partners Financial Services
- Schneider Electric o numește pe Esther Finidori în funcția de Chief Sustainability Officer
- 3 din 5 tineri nu au cumpărat până acum o asigurare 100% digitală. Generația Z vrea procese digitale rapide și produse simple, la costuri mici, pentru a cumpăra online