CSA verifica EUROINS
Data publicarii: 14-11-2012 | Finante-Banci
Noul sef al CSA avea in vizor firma de asigurari EUROINS inca de la numirea sa in functie, disfunctiile reclamate de service-uri determinand un control de fond al autoritatii de supraveghere a pietei asigurarilor. Nemultumirea atelierelor de reparatii a venit de la intarzierile uriase la platadaunelor din partea acestui asigurator.
Daniel Tudor, noul presedinte al Comisiei de Supraveghere a Asigurarilor, a dispus, inca de la numirea sa in functie, verificarea situatiei societatii de asigurare EUROINS, precum si convocarea conducerii acestei companii, a precizat pentru HotNews.ro autoritatea de supraveghere a pietei asigurarilor. Potrivit CSA, verificarile vizeaza, printre altele, toate raportarile tehnico-financiare transmise de societate, despagubirile platite si situatia reclamatiilor inregistrate la CSA impotriva societatii, precum si solutionarea lor.
Totodata, CSA a luat masuri pentru verificarea situatiilor financiare ale societatii, a modului in care sunt acoperite platile daunelor RCA, precum si "efectuarea unor teste privind gradul de adecvare a tarifelor RCA”, mai precizeaza CSA.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Allianz-Țiriac a acoperit costuri de aproape 16 milioane de lei pentru riscurile petrecute în vacanțe și deplasări în afara țării în primele șase luni din 2025
- Meta Estate Trust: Alexandru Bonea, actualul CEO își va încheia mandatul la finalul lunii octombrie 2025, de comun acord cu Consiliul de Administrație
- UniCredit Bank devine Participant la sistemul de tranzacționare al Bursei de Valori București
- C&W Echinox: Companiile au contractat birouri pentru peste 7.000 de noi angajați în S1 2025
- Studiu Deloitte: tarifele vamale au efecte semnificative asupra companiilor multinațional
- Studiu EY: Modelele de business din retail trebuie să se adapteze pentru a stimula creșterea
- Revolut devine partener de titlu al viitoarei Audi F1 Team
- De anul viitor taxele locale din România vor crește semnificativ
- Prețurile de transfer sub control: Strategii esențiale pentru companii în fața presiunilor fiscale
- Colliers: Piata birourilor din Bucuresti a coborat la minimele ultimilor 4 ani, pe plan regional
- Studiu EY: Listările globale au dat dovadă de reziliență în primul semestru din 2025 în pofida volatilității pieței
- Libra finanțează cu 119 mil. lei proiectul rezidențial Scala Sopor din Cluj
- Revolut Business lansează în România conturile de economii pentru companii, cu dobândă de până la 4% pe an
- Pluriva investeşte 250.000 de euro într-un asistent virtual AI, dedicat companiilor din România
- Ciprian Pop preia conducerea Allianz-Țiriac Pensii Private