Zona euro a intrat oficial in recesiune in trimestrul al treilea
Data publicarii: 15-11-2012 | Finante-Banci
Cele 17 state din zona euro au intrat oficial in recesiune in al treilea trimestru al acestui an, pentru a doua oara in ultimii trei ani, conform unei estimari preliminare publicate joi de Oficiul european pentru Statistica (Eurostat), transmite AFP.
Produsul Intern Brut al zonei euro a inregistrat o scadere de 0,1% in trimestrul al treilea al acestui an comparativ cu perioada similara a anului trecut, dupa o scadere de 0,2% in trimestrul al doilea.
Definitia tehnica a recesiunii este doua trimestre consecutive de contractie a PIB-ului.
In schimb, Uniunea Europeana (UE 27) a evitat recesiunea gratie unei cresteri modeste de 0,1% in trimestrul al treilea dupa o scadere de 0,2% in trimestrul al doilea.
In cazul Romaniei, potrivit datelor prezentate joi de Institutul National de Statistica (INS), Produsul Intern Brut a scazut in trimestrul al treilea din acest an, in termeni reali, cu 0,5% comparativ cu trimestrul anterior. Fata de acelasi trimestru al anului trecut, Produsul Intern Brut a inregistrat o scadere cu 0,6% pe seria bruta si cu 0,8% pe seria ajustata sezonier.
La inceputul acestei luni, Comisia Europeana si-a revizuit in jos estimarile de crestere pentru zona euro si UE. Executivul comunitar estimeaza ca zona euro va inregistra o contractie a Produsului Intern Brut de 0,4% in acest an si un avans timid de 0,1% in 2013. In ceea ce priveste Uniunea Europeana, Bruxelles-ul mizeaza pe un recul al PIB de 0,3% in acest an, urmat de o crestere de 0,4% in 2013. Situatia ar urma sa se imbunatateasca abia in 2014 cand se estimeaza o crestere de 1,6%.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Allianz-Țiriac a acoperit costuri de aproape 16 milioane de lei pentru riscurile petrecute în vacanțe și deplasări în afara țării în primele șase luni din 2025
- Meta Estate Trust: Alexandru Bonea, actualul CEO își va încheia mandatul la finalul lunii octombrie 2025, de comun acord cu Consiliul de Administrație
- UniCredit Bank devine Participant la sistemul de tranzacționare al Bursei de Valori București
- C&W Echinox: Companiile au contractat birouri pentru peste 7.000 de noi angajați în S1 2025
- Studiu Deloitte: tarifele vamale au efecte semnificative asupra companiilor multinațional
- Studiu EY: Modelele de business din retail trebuie să se adapteze pentru a stimula creșterea
- Revolut devine partener de titlu al viitoarei Audi F1 Team
- De anul viitor taxele locale din România vor crește semnificativ
- Prețurile de transfer sub control: Strategii esențiale pentru companii în fața presiunilor fiscale
- Colliers: Piata birourilor din Bucuresti a coborat la minimele ultimilor 4 ani, pe plan regional
- Studiu EY: Listările globale au dat dovadă de reziliență în primul semestru din 2025 în pofida volatilității pieței
- Libra finanțează cu 119 mil. lei proiectul rezidențial Scala Sopor din Cluj
- Revolut Business lansează în România conturile de economii pentru companii, cu dobândă de până la 4% pe an
- Pluriva investeşte 250.000 de euro într-un asistent virtual AI, dedicat companiilor din România
- Ciprian Pop preia conducerea Allianz-Țiriac Pensii Private