Daniel Chitoiu: Pretul gazelor va creste de la 1 iulie 2013
Data publicarii: 24-01-2013 | Economie
O alta decizie economica ce ar putea avea un impact major asupra romanilor este noua crestere a pretului gazelor. Ministrul Finantelor, Daniel Chitoiu, a anuntat ca acest lucru ar urma sa aiba loc de la 1 iulie 2013. Nu a mentionat insa exact procentul cu care se va mari costul unui metru cub de gaze, potrivit Mediafax.
Aceasta scumpire care va avea efecte imediate in mai multe ramuri ale economiei, nu doar in buzunarul romanilor, cred analistii economici.
"Ele se vor resimti in buzunarul cetateanului sau in profitul companiei pentru ca ambele vor fi afectate. Aceasta crestere de preturi se va manifesta la companiile care vor folosi gazul ca materie prima si vor transfera in costurile de productie acest nou cost", a declarat analistul economic Ionel Blanculescu.
Singura veste buna, cred analistii, este ca efectul majorarii pretului la gaze va fi unul lent.
"Din punct de vedere al efectului asupra consumatorului, acestea sunt estimate la 1%, nu ceva major. Doar prin 2018 vom putea sa spunem ce ne-a afectat si ce nu", a mai spus Blanculescu.
Ultima data, pretul gazelor a crescut pe 15 septembrie 2012. Atunci, preturile au fost majorate cu 5% pentru consumatorii casnici si cu 10% pentru cei industriali.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- TBI Bank urmează să fie achiziționată de Advent International
- Revolut a publicat raportul anual pentru 2024
- Încurajați de performanța în creștere a pieței hoteliere din București, investitorii vor construi circa 1.000 de camere de hotel noi până în 2027
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri