Autoritatile vor face concedieri in companiile de stat cu pierderi
Data publicarii: 28-01-2013 | HR/Cariere
In companiile de stat pe pierderi care nu reusesc sa treaca pe profit vor avea loc concedieri, potrivit ministrului delegat pentru Energie, Constantin Nita.
Intrebat de jurnalisti daca pot aparea concedieri in societatile din domeniul energiei, ministrul Constantin Nita a declarat: "Daca sunt pe pierderi si nu reusesc sa faca profit, evident ca da. Nu mai putem tine companii de stat pe pierdere. Este valabil si pentru energie si pentru toata lumea".
Ministrul delegat pentru Energie a venit sambata la sediul Ministerului Finantelor Publice pentru discutiile finale cu Misiunea Fondului Monetar International /FMI/. "Ne asumam introducerea managementului privat la cateva companii importante - Romgaz, Nuclearelectrica, Transgaz. Ne asumam inceperea unor proceduri de privatizare pentru Electrica", a spus Nita, inainte de inceperea discutiilor cu Misiunea FMI.
In opinia sa, extinderea acordului cu FMI cu doua luni, asa cum a declarat recent premierul Victor Ponta, este foarte buna. "Este o chestiune in pregatirea viitorului acord", a adaugat ministrul delegat pentru Energie.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- TBI Bank urmează să fie achiziționată de Advent International
- Revolut a publicat raportul anual pentru 2024
- Încurajați de performanța în creștere a pieței hoteliere din București, investitorii vor construi circa 1.000 de camere de hotel noi până în 2027
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri