Benzinarii au scumpit din nou carburantii
Data publicarii: 06-02-2013 | Auto
Dupa ce OMV Petrom a anuntat la inceputul acestei luni scumpirea carburantilor cu 6 bani, Lukoil a anuntat o miscare similara: majorarea preturilor la benzina cu pana la 7 bani pe litru. "Adevarul" va prezinta preturile medii ale carburantilor practicate in benzinariile OMV, Petrom si Lukoil.
La Lukoil, un litru de benzina EuroLuk 95 costa 5,97 lei (+7 bani), iar un litru de benzina ECTO SPORT 98 (fostul ECTO 98) costa 6,63 lei (+6 bani). Preturile sortimentelor de motorina au ramas neschimbate. Astfel, un litru de motorina Euro L Diesel costa 5,98 lei iar un litru de motorina Super Diesel costa 6,37 lei.
Pretul celui mai ieftin carburant, GPL-ul Auto a ramas, de asemenea, nemodificat, fiind comercializat tot cu 3,19 lei. Preturile carburantilor przentate reprezinta valorile medii in statii.
Ultima modificare de preturi la Lukoil a avut loc la inceputul acestei luni, cand compania a scumpit benzina si motorina cu pana la 6 bani.
Incepand cu 1 februarie 2013, un litru de Benzina Standard 95 costa 5,93 lei (+6 bani), iar un litru de Benzina Extra 99 costa 6,35 lei (+6 bani).
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- TBI Bank urmează să fie achiziționată de Advent International
- Revolut a publicat raportul anual pentru 2024
- Încurajați de performanța în creștere a pieței hoteliere din București, investitorii vor construi circa 1.000 de camere de hotel noi până în 2027
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri