Cat retrage in medie un roman de pe card in fiecare luna
Data publicarii: 25-02-2013 | Finante-Banci
Valoarea medie a unei tranzactii de retragere de numerar este de 470 de lei, adica o treime din salariu net din Romania, potrivit calculelor ZF pe baza datelor preluate de la BNR.
Detinatorii de carduri au efectuat anul trecut peste 220 de milioane de tranzactii de retragere de numerar de la bancomat, ceea ce inseamna in medie doua tranzactii lunare pe fiecare card. La sfarsitul lunii decembrie pe pia-ta existau circa 11 milioane de carduri valide. Valoarea medie a unei tran--zactii de retragere de numerar este de 470 de lei, adica o treime din salariul mediu net din Romania. Salariul mediu net este de circa 1.500 de lei (350 de euro), ceea ce inseamna ca intr-un an cei 5 milioane de angajati din Romania castiga 21 mld. euro, nivel similar cu cel al retragerilor de la bancomate.
Statistic, in Romania exista un card la fiecare doua persoane, dar in realitate mai mult de jumatate dintre romani nu detin un card, avand in vedere ca un numar important de persoane au in portofel doua sau chiar mai multe "plastice".
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- C&W Echinox: Companiile au contractat birouri pentru peste 7.000 de noi angajați în S1 2025
- Studiu Deloitte: tarifele vamale au efecte semnificative asupra companiilor multinațional
- Studiu EY: Modelele de business din retail trebuie să se adapteze pentru a stimula creșterea
- Revolut devine partener de titlu al viitoarei Audi F1 Team
- De anul viitor taxele locale din România vor crește semnificativ
- Prețurile de transfer sub control: Strategii esențiale pentru companii în fața presiunilor fiscale
- Colliers: Piata birourilor din Bucuresti a coborat la minimele ultimilor 4 ani, pe plan regional
- Studiu EY: Listările globale au dat dovadă de reziliență în primul semestru din 2025 în pofida volatilității pieței
- Libra finanțează cu 119 mil. lei proiectul rezidențial Scala Sopor din Cluj
- Revolut Business lansează în România conturile de economii pentru companii, cu dobândă de până la 4% pe an
- Pluriva investeşte 250.000 de euro într-un asistent virtual AI, dedicat companiilor din România
- Ciprian Pop preia conducerea Allianz-Țiriac Pensii Private
- PLG Group preia 100% din Bilete.ro, Entertix.ro și Myticket.ro
- FintechOS l-a cooptat pe Sorin Mirea, un manager cu 20 de ani în industria bancară, pentru a accelera creșterea companiei în Europa Centrală și de Est
- Sondaj Cargus: 63% dintre romani aleg magazine online locale, indiferent de generatie, pentru livrarea mai rapida si returul mai facil