Produsele strict necesare traiului decent se scumpesc cel mai tare
Data publicarii: 13-03-2013 | Economie
Preturile alimentelor de baza, cum sunt cartofii, fasolea si conservele de legume, au crescut cel mai mult in primele doua luni din acest an, ca si costurile cu energia electrica si intretinerea locuintei.
Lipsa unor stocuri din productia autohtona, speculata din plin de importatori, a provocat, si in 2013, scumpirea alimentelor de baza. Cartofi, fasole si multe alte legume nu mai avem inca din toamna, cerealele sunt pe terminate, furajele pentru animale sunt deja aduse de peste granita, astfel ca in aceasta perioada depindem in proportii covarsitoare de importuri. Efectul se vede si in statisticile oficiale, care arata ca preturile alimentelor de baza au crescut cel mai mult in primele doua luni din acest an. Per ansamblu, media scumpirilor - inflatia anuala - s-a mai temperat in a doua luna a acestui an, coborand de la 5,97% in ianuarie la 5,65% in februarie, dar preturile unor produse de baza din categoria strict necesare au crescut accelerat, arata datele raportate de Institutul National de Statistica. Venituri mai mici, preturi mai mari Asadar, in primele doua luni din acest an, campionii scumpirilor au fost, din nou, cartofii, fasolea, conservele de legume, fructele proaspete si... factura la intretinere. Daca energia electrica s-a scumpit pentru ca avem un calendar de liberalizare a pietei, alimentele s-au scumpit din cauza dezorganizarii pietelor. Romania ramane in fiecare inceput de an fara stocuri alimentare si furajere, astfel ca pana nu da coltul ierbii cumpara din import cele mai banale produse, si aceasta lectie nu si-a insusit-o nimeni de la Ministerul Agriculturii. Mai rau e ca scumpirile provocate de speculatori si de importatori vin pe fondul scaderii drastice a veniturilor populatiei. In ianuarie 2013, salariul mediu pe economie a scazut cu 10% fata de decembrie, si exista multe sectoare in care scaderea a fost de peste 20%. Altfel spus, cu venituri tot mai mici, romanii sunt nevoiti sa infrunte preturi tot mai mari, la alimente si produse pe care nu le pot evita pentru a-si asigura traiul zilnic.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- TBI Bank urmează să fie achiziționată de Advent International
- Revolut a publicat raportul anual pentru 2024
- Încurajați de performanța în creștere a pieței hoteliere din București, investitorii vor construi circa 1.000 de camere de hotel noi până în 2027
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri