Farmache pleaca de la Alpha Bank
Data publicarii: Astazi, 18-03-2013 | Finante-Banci
Stere Farmache pleaca de la Alpha Bank, la finalul unui mandat de patru ani in functia de prim-vicepresedinte executiv, si se va orienta spre proiecte personale.
"In luna martie mi s-a incheiat mandatul de patru ani pentru pozitia de prim-vicepresedinte executiv, inceput in ianuarie 2009. In perioada imediat urmatoare ma voi dedica unor proiecte personale, pentru care nu am avut timp in ultimii ani. Avand in vedere, insa, experienta cumulata de 20 ani pe piata de capital si pe piata bancara imi doresc si alte provocari profesionale, pe care le voi urma la un moment dat", a declarat Farmache pentru Mediafax. Farmache a preluat in 2009 functia de prim-vicepresedinte executiv al Alpha Bank si a fost numit si membru in Consiliul de Administratie al firmei de brokeraj a grupului, Alpha Finance Romania.
Anterior, el a fost director general al Bursei de Valori Bucuresti, inca de la infiintarea acesteia in 1995. In decembrie 2008 Farmache a demisionat din conducerea executiva a Bursei pentru a prelua pozitia de prim-vicepresedinte executiv la Alpha Bank, dar a ramas presedinte al Consiliului de Administratie al BVB pana la inceputul anului trecut. Din februarie 2012, el este membru in Consiliul de Administratie al Bursei de la Bucuresti. La sfarsitul lunii septembrie, Alpha Bank avea in Romania o cota de 6,3% pe piata creditelor. Grupul elen Alpha Bank detine in Romania institutia de credit cu acelasi nume, Alpha Leasing, Alpha Finance, Alpha Insurance Brokers si Alpha Advisory.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Deloitte Romania a asistat ROCA Investments in preluarea pachetului de 20% din actiunile Grupului Adrem
- Allianz-Țiriac a acoperit costuri de aproape 16 milioane de lei pentru riscurile petrecute în vacanțe și deplasări în afara țării în primele șase luni din 2025
- Meta Estate Trust: Alexandru Bonea, actualul CEO își va încheia mandatul la finalul lunii octombrie 2025, de comun acord cu Consiliul de Administrație
- UniCredit Bank devine Participant la sistemul de tranzacționare al Bursei de Valori București
- C&W Echinox: Companiile au contractat birouri pentru peste 7.000 de noi angajați în S1 2025
- Studiu Deloitte: tarifele vamale au efecte semnificative asupra companiilor multinațional
- Studiu EY: Modelele de business din retail trebuie să se adapteze pentru a stimula creșterea
- Revolut devine partener de titlu al viitoarei Audi F1 Team
- De anul viitor taxele locale din România vor crește semnificativ
- Prețurile de transfer sub control: Strategii esențiale pentru companii în fața presiunilor fiscale
- Colliers: Piata birourilor din Bucuresti a coborat la minimele ultimilor 4 ani, pe plan regional
- Studiu EY: Listările globale au dat dovadă de reziliență în primul semestru din 2025 în pofida volatilității pieței
- Libra finanțează cu 119 mil. lei proiectul rezidențial Scala Sopor din Cluj
- Revolut Business lansează în România conturile de economii pentru companii, cu dobândă de până la 4% pe an
- Pluriva investeşte 250.000 de euro într-un asistent virtual AI, dedicat companiilor din România