Coreea de Nord ameninta ca va lovi SUA
Data publicarii: 26-03-2013 | International
Republica Populara Democrata Coreeana (Coreea de Nord) si-a plasat marti armata in stare de alerta 'gata de lupta' si le-a cerut unitatilor sale speciale 'strategice' sa se pregateasca pentru eventuale lovituri asupra SUA, inclusiv asupra insulelor Guam si Hawaii din Pacific, a informat agentia oficiala nord-coreeana, potrivit AFP.
'Comandamentul armatei poporului coreean declara ca toate trupele de artilerie, inclusiv unitatile strategice de rachete si unitatile de artilerie cu raza lunga de actiune trebuie sa fie plasate in stare de alerta +gata de lupta+', potrivit KCNA.
Aceste unitati trebuie sa fie gata sa atace 'toate bazele militare americane din regiunea Asia-Pacific, inclusiv de pe continentul nord-american, Hawaii si Guam', precum si din Coreea de Sud, a adaugat comandamentul intr-un comunicat difuzat de KCNA.
In pofida testarii reusite a unei rachete la 12 decembrie - asimilata de Seul si aliatii sai unei rachete balistice - expertii considera ca Phenianul este departe de a stapani tehnica necesara pentru a lansa o racheta intercontinentala, care sa poata lovi SUA.
Hawaii si Guam sunt, de asemenea, considerate in afara sferei rachetelor cu raza medie de actiune dezvoltate de Coreea de Nord, care ar putea insa atinge bazele din Japonia si Coreea de Sud.
Noul presedinte al Coreii de Sud, Park Geun-Hye, a avertizat marti Phenianul ca singura cale de 'supravietuire' consta in abandonarea programului nuclear si balistic, lansand in acelasi timp catre regimul nord-coreean un apel la 'schimbare', pe fondul tensiunilor din peninsula.
Vineri, Seulul si Washingtonul au intarit conditiile pactului lor de cooperare militara. Acesta prevede acum un sprijin sporit din partea SUA fata de Coreea de Sud, chiar in caz de provocare minora dinspre Coreea de Nord.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Deloitte Romania a asistat ROCA Investments in preluarea pachetului de 20% din actiunile Grupului Adrem
- Allianz-Țiriac a acoperit costuri de aproape 16 milioane de lei pentru riscurile petrecute în vacanțe și deplasări în afara țării în primele șase luni din 2025
- Meta Estate Trust: Alexandru Bonea, actualul CEO își va încheia mandatul la finalul lunii octombrie 2025, de comun acord cu Consiliul de Administrație
- UniCredit Bank devine Participant la sistemul de tranzacționare al Bursei de Valori București
- C&W Echinox: Companiile au contractat birouri pentru peste 7.000 de noi angajați în S1 2025
- Studiu Deloitte: tarifele vamale au efecte semnificative asupra companiilor multinațional
- Studiu EY: Modelele de business din retail trebuie să se adapteze pentru a stimula creșterea
- Revolut devine partener de titlu al viitoarei Audi F1 Team
- De anul viitor taxele locale din România vor crește semnificativ
- Prețurile de transfer sub control: Strategii esențiale pentru companii în fața presiunilor fiscale
- Colliers: Piata birourilor din Bucuresti a coborat la minimele ultimilor 4 ani, pe plan regional
- Studiu EY: Listările globale au dat dovadă de reziliență în primul semestru din 2025 în pofida volatilității pieței
- Libra finanțează cu 119 mil. lei proiectul rezidențial Scala Sopor din Cluj
- Revolut Business lansează în România conturile de economii pentru companii, cu dobândă de până la 4% pe an
- Pluriva investeşte 250.000 de euro într-un asistent virtual AI, dedicat companiilor din România