Falsificatori de bani, prinsi de catre politistii din Craiova
Data publicarii: 15-04-2013 | Finante-Banci
Politistii din cadrul BCCO Craiova, sub coordonarea DIICOT - Serviciul Teritorial Craiova, au destructurat un grup infractional organizat, specializat in falsificarea si punerea in circulatie de bancnote false, trei persoane fiind cercetate in acest caz, se arata intr-un comunicat de presa al DIICOT, dat publicitatii sambata.
Cei trei sunt suspectati ca au pus in circulatie, pe raza a patru judete, zeci de bancnote falsificate.
In urma a patru perchezitii, au fost ridicate 100 de bancnote din cupiura de 100 de lei si 41 de bancnote din cupiura de 50 de lei, toate falsificate.
Actiunea a beneficiat de sprijinul de specialitate al Directiei de Operatiuni Speciale - IGPR si SRI, precum si al politistilor din cadrul BCCO Craiova - SCCO Olt, IPJ Dolj si IPJ Olt.
Vineri, 12 aprilie, politistii au oprit in trafic un autoturism, pe DN 64 Ganeasa - Ramnicu-Valcea, pe raza localitatii Strejesti, cu acest prilej fiind identificati doi barbati de 37, respectiv 39 de ani, din localitatea Urzicuta, judetul Dolj.
In urma controlului autoturismului si a perchezitiilor corporale efectuate asupra celor doua persoane, au fost gasite si ridicate, in vederea cercetarilor, 29 de bancnote din cupiura de 100 de lei, fiecare avand aceeasi serie.
Autoturismul in cauza a fost preluat de catre politistii din cadrul BCCO Craiova - Serviciul de Combatere a Finantarii Terorismului si Spalarii Banilor, in vederea continuarii cercetarilor.
Cercetarile au stabilit faptul ca, in perioada 28 martie - 11 aprilie, cei doi suspecti, membri ai unui grup infractional organizat, impreuna cu un tanar de 26 de ani, din municipiul Bailesti, judetul Dolj, au falsificat si au pus in circulatie, pe raza judetelor Dolj, Olt, Valcea si Arges, zeci de bancnote din cupiura de 100 de lei.
In cauza, au fost efectuate 4 perchezitii domiciliare, dintre care 3 in municipiul Bailesti si o perchezitie domiciliara in Craiova, la locuintele membrilor grupului infractional organizat.
In urma efectuarii perchezitiilor domiciliare, au fost identificate si ridicate un copiator color, un laptop, suporti de memorie, documente si inscrisuri, precum si suma de 12.250 de lei, din care 100 bancnote din cupiura de 100 de lei si 41 bancnote din cupiura de 50 de lei falsificate.
In baza probatoriului administrat in cauza, a fost dispusa retinerea celor trei membri ai gruparii, pentru 24 de ore, pe baza de ordonanta de retinere. Suspectii urmeaza a fi prezentati Tribunalului Dolj, cu propunere de arestare preventiva.
In sarcina acestora a fost retinuta savarsirea infractiunilor de constituire a unui grup infractional organizat, falsificare de moneda si punere in circulatie, in orice mod, a valorilor falsificate.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Allianz-Țiriac a acoperit costuri de aproape 16 milioane de lei pentru riscurile petrecute în vacanțe și deplasări în afara țării în primele șase luni din 2025
- Meta Estate Trust: Alexandru Bonea, actualul CEO își va încheia mandatul la finalul lunii octombrie 2025, de comun acord cu Consiliul de Administrație
- UniCredit Bank devine Participant la sistemul de tranzacționare al Bursei de Valori București
- C&W Echinox: Companiile au contractat birouri pentru peste 7.000 de noi angajați în S1 2025
- Studiu Deloitte: tarifele vamale au efecte semnificative asupra companiilor multinațional
- Studiu EY: Modelele de business din retail trebuie să se adapteze pentru a stimula creșterea
- Revolut devine partener de titlu al viitoarei Audi F1 Team
- De anul viitor taxele locale din România vor crește semnificativ
- Prețurile de transfer sub control: Strategii esențiale pentru companii în fața presiunilor fiscale
- Colliers: Piata birourilor din Bucuresti a coborat la minimele ultimilor 4 ani, pe plan regional
- Studiu EY: Listările globale au dat dovadă de reziliență în primul semestru din 2025 în pofida volatilității pieței
- Libra finanțează cu 119 mil. lei proiectul rezidențial Scala Sopor din Cluj
- Revolut Business lansează în România conturile de economii pentru companii, cu dobândă de până la 4% pe an
- Pluriva investeşte 250.000 de euro într-un asistent virtual AI, dedicat companiilor din România
- Ciprian Pop preia conducerea Allianz-Țiriac Pensii Private