Finantele au atras 300 milioane lei prin obligatiuni pe 7 ani
Data publicarii: 16-04-2013 | Finante-Banci
Ministerul Finantelor Publice (MFP) a imprumutat 300 milioane lei prin obligatiuni cu maturitatea pe sapte ani, la un randament de 5,23%, in scadere fata de costul acceptat in luna martie, de 5,61%, in conditiile in care cererea a fost de peste patru ori mai mare. Subscrierile bancilor au insumat 1,33 miliarde lei, iar suma indicativa a fost 300 milioane lei.
Administratorii datoriei publice au mai vandut titluri din aceeasi emisiune in luna martie, cand au atras 500 milioane lei, la un randament mediu de 5,61%.
Analistii de la BNP Paribas si Societe Generale au recomandat vineri investitorilor sa cumpere obligatiuni guvernamentale romanesti, anticipand o evolutie pozitiva in piata si scaderea randamentelor pentru titlurile aflate in circulatie.
Toate licitatiile programate de Ministerul de Finante in aprilie sunt pentru obligatiuni, iar urmatoarea operatiune este programata pentru joi, 18 aprilie, pentru titluri pe 5 ani, in suma de 500 milioane lei.
De la inceputul anului, Ministerul Finantelor Publice a imprumutat de pe piata interna 19,72 miliarde lei, la care se adauga 1,08 miliarde de euro si 1,5 miliarde de dolari.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- TBI Bank urmează să fie achiziționată de Advent International
- Revolut a publicat raportul anual pentru 2024
- Încurajați de performanța în creștere a pieței hoteliere din București, investitorii vor construi circa 1.000 de camere de hotel noi până în 2027
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri