Citigroup a aranjat un imprumut sindicalizat de 45 milioane euro pentru Luxten
Data publicarii: 31-10-2006
Citigroup a aranjat sindicalizarea acestui imprumut, iar bancile care au format un consortiu de finantare sunt HVB-Tiriac Bank, Raiffeisen Bank Romania, BRD Societe Generale, Alpha Bank, Volksbank Romania si Piraeus Bank.
"Un reper, din toate punctele de vedere, aceasta sindicalizare confirma o data in plus increderea investitorilor internationali si locali in evolutia pietei romanesti. Tranzactia a fost lansata pentru 35 milioane euro, insa subscrierile au depasit semnificativ suma initiala, Luxten contractad in final 45 milioane euro", a spus Shahmir Khaliq, Citigroup Country Officer.
El a adaugat ca banca are incredere in strategia si potentialul de dezvoltare al Luxten si este convins ca aceasta sindicalizare deschide un lung sir al altor asemenea tranzactii.
"Aceasta tranzactie a fost extrem de importanta pentru Luxten, avand in vedere faptul ca este prima data cand compania noastra a lansat un imprumut sindicalizat. Suprasubscrierea semnificativa ne-a dovedit ca exista un potential important pentru oportunitati de dezvoltare considerabil mai vaste decat cele identificate initial", a spus directorul executiv al Luxten, Claudiu Nicolae Radulescu, citat in comunicatul Citigroup.
El a mai spus ca aceasta experienta este pentru Luxten inceputul unei noi strategii.
Citigroup este prezent in Romania prin Citibank Romania din 1996 si furnizeaza produse si servicii financiare companiilor nationale si internationale, companiilor mici si medii, sectorului public, organizatiilor non-profit si populatiei. Citibank Romania are, in prezent, opt sucursale, destinate firmelor, 18 agentii CitiFinancial si 22 centre de vanzare directa, dedicate populatiei.
Citigroup detine 200 de milioane de conturi de clienti in peste 100 de tari din lume si furnizeaza populatiei, companiilor, guvernelor si institutiilor o gama larga de produse si servicii financiare, inclusiv credite si servicii bancare, activitati bancare si de investitii pentru companii, asigurari, garantii bancare si managementul investitiilor.
Luxten Lighting Company SA, societate cu capital privat integral romanesc, isi desfasoara activitatea de productie si servicii prin cele doua sucursale ale sale si prin cele 15 sedii secundare, unde se asigura locuri de munca pentru un numar de 2.300 persoane. In prezent, Luxten acopera toata gama de servicii pentru sisteme de iluminat: audit, proiectare pe baza de program de calcul si optimizari de solutii, executie lucrari, solutii la cheie pentru iluminatul stadioanelor, salilor de sport, pasaje subterane, cladiri istorice si administrative, monumente, gradini, parcuri. De asemenea, Luxten contorizeaza toate consumurile casnice: energie electrica, gaz, apa si caldura, intretinere-mentinere pentru lucrarile executate si ofera sisteme de gestiune si control pentru monitorizarea si managementul energiei electrice.
Luxten este administratorul serviciului de iluminat public in peste 20 de orase , resedinte de judet din Romania si gestioneaza si consumul de energie electrica aferent iluminatului public, aducand prin solutiile oferite numeroase beneficii municipalitatii. Incepand cu anul 2000, inca de la deschiderea pietei, Luxten este furnizor de energie electrica, iar din luna mai 2006 este producator de energie electrica, prin achizitionarea unui numar de 7 microhidrocentrale de pe Valea Doftanei.
NewsIn
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Allianz-Țiriac a acoperit costuri de aproape 16 milioane de lei pentru riscurile petrecute în vacanțe și deplasări în afara țării în primele șase luni din 2025
- Meta Estate Trust: Alexandru Bonea, actualul CEO își va încheia mandatul la finalul lunii octombrie 2025, de comun acord cu Consiliul de Administrație
- UniCredit Bank devine Participant la sistemul de tranzacționare al Bursei de Valori București
- C&W Echinox: Companiile au contractat birouri pentru peste 7.000 de noi angajați în S1 2025
- Studiu Deloitte: tarifele vamale au efecte semnificative asupra companiilor multinațional
- Studiu EY: Modelele de business din retail trebuie să se adapteze pentru a stimula creșterea
- Revolut devine partener de titlu al viitoarei Audi F1 Team
- De anul viitor taxele locale din România vor crește semnificativ
- Prețurile de transfer sub control: Strategii esențiale pentru companii în fața presiunilor fiscale
- Colliers: Piata birourilor din Bucuresti a coborat la minimele ultimilor 4 ani, pe plan regional
- Studiu EY: Listările globale au dat dovadă de reziliență în primul semestru din 2025 în pofida volatilității pieței
- Libra finanțează cu 119 mil. lei proiectul rezidențial Scala Sopor din Cluj
- Revolut Business lansează în România conturile de economii pentru companii, cu dobândă de până la 4% pe an
- Pluriva investeşte 250.000 de euro într-un asistent virtual AI, dedicat companiilor din România
- Ciprian Pop preia conducerea Allianz-Èširiac Pensii Private