Volksbank sprijina proiectul O zi de lectura in parc
Data publicarii: 24-07-2013 | Finante-BanciSambata, 27 iulie, parintii, alaturi de cei mici, sunt invitati la o zi de lectura in parcul Herastrau, in zona Roata Mare. Evenimentul se va desfasura intre orele 10:00 si 19:00.
Astfel, spatiul verde din fata Rotii se va transforma intr-o biblioteca in aer liber, iar parintii vor gasi aici carti Disney pe care le pot citi celor mici, pe pajistea din parc.
Din program mai fac parte ateliere de educatie prin teatru (10:00-13:00) si piesa de teatru pentru copii "Muzicantii din Bremen" (17:00-18:00).
Organizatorul evenimentului este Centrul Step by Step pentru Educatie si Dezvoltare Profesionala, ONG care sustine educatia timpurie si lectura ca mijloc de relationare intre parinti si copii, care organizeaza si Targul de Carte pentru copii MiniLibri.
"Ne dorim sa umplem o pajiste de oameni, familii, care stau si citesc. Nu e un eveniment comercial, nu vindem nimic, ba chiar daruim limonade reci celor care citesc” spune Carmen Lica, Director Executiv Centrul Step by Step.
"La Volksbank incurajam lectura ce innobileaza sufletul si mintea! Initiativa a pornit dintr-o necesitate actuala: aceea de a starni entuziasmul si motivatia pentru lectura, de a provoca imaginatia si de a-i ajuta pe cei mici - prescolari si scolari - sa-si dezvolte de mici sisteme de valori si sa stie ce e binele si raul”, declara Alexandra Frunza - Sef Departament de Comunicare si PR din cadrul Volksbank Romania.
La Volksbank, credem ca educatia este un domeniu in care jucatorii privati - de la familii, pana la companii - ar trebui sa se implice, complementar politicilor publice. Astfel, una din principalele axe sprijinite prin politica de CSR a Volksbank este educatia, pentru ca doar prin investitii in educatie se poate dezvolta o viitoare generatie de consumatori informati si responsabili.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Virgil Șoncutean primește al patrulea mandat la conducerea Allianz-Țiriac Asigurări
- EY Romania: Tehnologia cloud reprezinta cea mai avansata si raspandita solutie emergenta in companiile din Romania
- OLX Group anunta vanzarea companiei KIWI Finance catre Partners Financial Services
- Schneider Electric o numește pe Esther Finidori în funcția de Chief Sustainability Officer
- 3 din 5 tineri nu au cumpărat până acum o asigurare 100% digitală. Generația Z vrea procese digitale rapide și produse simple, la costuri mici, pentru a cumpăra online
- Copiii intră în vacanță, hackerii nu - Sfaturi ARB pentru siguranța online în familie
- Studiu EY: Trei din patru departamente juridice își perfecționează strategiile de tehnologie și date, dar numai 25% prioritizează GenAI
- Alegerile prezidențiale aduc calm pe piețele financiare: leul rămâne stabil, investitorii mizează pe continuitate
- Studiu EY: Consumatorii caută forme de divertisment locale și live în contextul incertitudinii globale, însă tehnologia rămâne un element esențial
- Schneider Electric furnizeaza solutii de smart metering, mentenanta si cloud hosting pentru CTP
- Leul se apreciază puternic după alegerile prezidențiale: Euro coboară la 5,03 lei, dolarul sub 4,47 lei
- eJobs: 63,6% dintre angajați traversează, în prezent, o perioadă dificilă din punct de vedere emoțional
- Holcim România, investiție de peste 5 mil. euro într-o linie de producție nisip de calcar în Turda
- Novotel își consolidează prezența în România printr - un nou hotel la Timișoara
- Floreasca Park atrage un nou chiriaș: Leroy Merlin a contractat aproximativ 4.000 metri pătrați în clădire, una dintre cele mai mari tranzacții de închiriere din acest an