S& P: MKB are o capitalizare adecvata dupa preluarea bancii Romexterra
Data publicarii: 07-11-2006
MKB Bank a platit aproape 160 milioane lei pentru pachetul de 55,3% din actiunile Romexterra Bank. MKB a preluat 55,3% din actiunile Romexterra, la un pret de sase lei/actiune, si a devenit, dupa inchiderea ofertei de preluare, actionar majoritar al bancii. Oferta bancii ungare s-a derulat in perioada iulie - septembrie.
MKB a mai cumparat in mai un pachet de 60% dintr-o banca din Bulgaria, Unionbank, care detine o cota de piata de 1,5%, fara sa mentioneze pretul. Potrivit agentiei de evaluare a riscurilor financiare, aceste achizitii sunt finantate prin capital de la BayernLB, actionarul majoritar al MKB, asadar "achizitia acestor banci mici din tari in curs de preaderare la Uniunea Europeana nu ar trebui sa aiba vreun efect asupra credibilitatii bancii pe termen scurt pana la mediu", au afirmat in raport analistii S&P.
"Standard&Poor's Ratings Services considera ca MKB este o subsidiara de importanta strategica pentru BayernLB deoarece a fost desemnata drept avanpost si cap de pod pentru bransarea la Europa de Est", au declarat analistii agentiei de evaluare a riscurilor financiare.
Achizitia din Romania se incadreaza in strategia adoptata de MKB Bank si principalul sau actionar, Bayerische Landesbank. Conform acestei strategii, MKB va asigura expansiunea teritoriala a grupului bancar ca punte a BayernLB Grup, in nume propriu.
Standard&Poors's (S&P) a plasat sub observatie, cu perspective pozitive, ratingul B, atribuit imprumuturilor pe termen lung ale Romexterra si a confirmat calificativul B atasat creditelor pe termen scurt, ca urmare a preluarii bancii romanesti de catre banca ungara MKB, a aratat, in luna octombrie, un comunicat S&P.
"Intentionam sa finalizam procesul de observare al creditului (n.red. sau CreditWatch) si am putea sa marim ratingurile", a declarat analistul S&P John Gibling. Acest lucru depinde de masura in care MKB se va implica in Romexterra, dar si de sprijinul pe care-l va acorda bancii romanesti. "Totusi, dezvoltarea pozitiei de piata si a puterii financiare a Romexterra vor ramane totusi factori importanti pentru rating", a adaugat analistul agentiei.
Ratingurile Romexterra reflecta cota de piata mica, informatiile financiare limitate despre evolutia in timp si strategia neverificata a bancii, a aratat comunicatul S&P. "Mai mult, riscurile industriale si economice din Romania raman mai mari decat media", a adaugat Gibling. Factorii care sprijina actualul rating sunt pozitia financiara satisfacatoare, incluzand lichiditate si capitalizare "adecvate". Cu toate acestea, "piata se asteapta ca banca sa nu poata mari afacerea, in cazul in care nu e sustinuta de parintele majoritar", mai arata comunicatul S&P.
MKB Bank este a treia banca din Ungaria activele sale totale fiind de peste 6,5 miliarde euro. BayernLB detine aproape 89,6% din actiunile MKB si este a saptea banca din Germania. BAWAG detine 10,4% din MKB Bank.
"MKB Bank urmareste ca Romexterra Bank sa atinga o cota de piata de 5,5-6% pe termen mediu-lung", se afirma in comunicatul oficial al MKB, care anunta preluarea pachetului majoritar de actiuni al Romexterra. Cota de piata a Romexterra era de circa 0,8% la finele primului semestru.
Sursa: NewsIn
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- TBI Bank urmează să fie achiziționată de Advent International
- Revolut a publicat raportul anual pentru 2024
- Încurajați de performanța în creștere a pieței hoteliere din București, investitorii vor construi circa 1.000 de camere de hotel noi până în 2027
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri