86.000 de romani si-au schimbat serviciul
Data publicarii: 13-11-2006
Per total insa, tinind cont de angajari, din datele Institutului National de Statistica (INS), in primele noua luni ale acestui an numarul de angajati din Romania este cu aproximativ 54.000 mai mare (in crestere cu 1,1%) decit in perioada similara a anului precedent, ajungindu-se la 4,6 milioane de persoane.
Retailul a angajat 47.000 de oameni
Sectoarele care au "inghitit" in aceasta perioada cea mai numeroasa forta de munca sint retailul, cercetarea, dezvoltarea si informatica, precum si constructiile, posta si telecomunicatiile sau sanatatea si asistenta sociala. Astfel, din datele INS, in retail lucreaza anul acesta cu 7,3% mai multi romani decit cu un an in urma. Pe seama expansiunii companiilor de retail cu vechime in piata, ca de exemplu Carrefour, dar si a noilor intrati, Auchan ori Real, 47.100 de oameni s-au indreptat catre acest sector. Astfel, in momentul de fata, in comertul cu ridicata lucreaza 688.300 de persoane, iar numarul acesta se estimeaza ca va creste. Ca exemplu, numai Real angajeaza in jur de 300-350 de oameni pentru un singur magazin. Dintre companiile care si-au anuntat intentia de a angaja un numar mare de persoane sint marile lanturi de hipermarketuri, ca Selgros, Metro, Real, Cora, Kaufland, Praktiker, Billa, Bricostore.
Extrem de dinamica in ultima perioada si industria IT a creat in ultimele noua luni citeva mii de noi locuri de munca. In septembrie, in cercetare-dezvoltare si informatica lucrau 56.800 de persoane, cu 23% mai mult decit in aceeasi perioada a anului 2005.
Din ce in ce mai mult de munca a fost in ultima perioada si in constructii. Dezvoltarea complexurilor rezidentiale si nu numai au dus la o nevoie crescuta de mina de lucru, astfel incit in septembrie 2006 munceau in acest sector cu 7.400 de oameni mai mult decit cu un an in urma. Situatia este similara si in telecomunicatii si administratia publica, unde s-au angajat cite 7.000 de oameni in plus fata de 2005. De asemenea, in sanatate si asistenta sociala, numarul angajatilor a crescut cu 6.900.
Citeste tot articolul in Cotidianul
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- DAN AIR a efectuat primul zbor comercial pe ruta București - Damasc
- Virgil Șoncutean primește al patrulea mandat la conducerea Allianz-Țiriac Asigurări
- EY Romania: Tehnologia cloud reprezinta cea mai avansata si raspandita solutie emergenta in companiile din Romania
- OLX Group anunta vanzarea companiei KIWI Finance catre Partners Financial Services
- Schneider Electric o numește pe Esther Finidori în funcția de Chief Sustainability Officer
- 3 din 5 tineri nu au cumpărat până acum o asigurare 100% digitală. Generația Z vrea procese digitale rapide și produse simple, la costuri mici, pentru a cumpăra online
- Copiii intră în vacanță, hackerii nu - Sfaturi ARB pentru siguranța online în familie
- Studiu EY: Trei din patru departamente juridice își perfecționează strategiile de tehnologie și date, dar numai 25% prioritizează GenAI
- Alegerile prezidențiale aduc calm pe piețele financiare: leul rămâne stabil, investitorii mizează pe continuitate
- Studiu EY: Consumatorii caută forme de divertisment locale și live în contextul incertitudinii globale, însă tehnologia rămâne un element esențial
- Schneider Electric furnizeaza solutii de smart metering, mentenanta si cloud hosting pentru CTP
- Leul se apreciază puternic după alegerile prezidențiale: Euro coboară la 5,03 lei, dolarul sub 4,47 lei
- eJobs: 63,6% dintre angajați traversează, în prezent, o perioadă dificilă din punct de vedere emoțional
- Holcim România, investiție de peste 5 mil. euro într-o linie de producție nisip de calcar în Turda
- Novotel își consolidează prezența în România printr - un nou hotel la Timișoara