Scutaru: Măsura neimpozitării profitului reinvestit nu are efecte scontate fără reducerea CAS
Data publicarii: 17-04-2014 | Finante-BanciLiderul deputaţilor PNL, George Scutaru, a declarat, miercuri, că măsura anunţată de Victor Ponta privind neimpozitarea profitului reinvestit nu va avea efectul scontat în economie dacă nu este însoţită de reducerea CAS cu 5%, liberalii menţinând intenţia depunerii unei moţiuni de cenzură.
Scutaru a fost întrebat cum vede decizia Guvernului, anunţată de premierul Victor Ponta, de a adopta o Ordonanţă de Urgenţă privind neimpozitarea profitului reinvestit, respectiv dacă PNL va mai iniţia în acest context o moţiune de cenzură.
"Noi ne-am referit la necesitatea adoptării a două măsuri, deci şi aceasta cu eliminarea impozitului pe profitul reinvestit. Dar măsura cu adevărat importantă şi care poate avea un efect într-adevăr substanţial pentru mediul de afaceri şi pentru economia ţării este reducerea CAS cu cinci puncte procentuale la angajator. Deci noi considerăm că dacă nu se adoptă ambele măsuri, efectul nu va putea fi unul aşteptat şi unul real în plan economic", a declarat Scutaru.
El a precizat că proiectul Guvernului "face o testare pentru un an şi jumătate" cu măsura neimpozitării profitului reinvestit, până la 31 decembrie 2015.
"Logic ar fi fost să nu existe o perioadă până la care această măsură să fie pusă în practică. Iar intenţia noastră cu moţiunea de cenzură e una foarte serioasă şi rămâne în picioare. Ne bucură că lui Ponta i-a revenit memoria şi susţine o măsură pe care noi o convenisem în guvernare, dar fără reducerea CAS cu 5% aceste măsuri nu vor avea un efect practic în economie", a mai spus Scutaru.
Continuarea, pe Mediafax.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Romanii au cheltuit peste 42 de miliarde de euro in marile lanturi de retail in 2025
- Romania, in top 10 european pentru nomazi digitali, dar fara o strategie pentru talentul mobil
- Industria serviciilor de afaceri a generat o valoare adaugata bruta de 35,5 miliarde de euro in Romania
- Ce trebuie sa verifici cand primesti o notificare de alerta de la ANAF privind datorii fiscale
- SUA au cumparat yeni japonezi pentru prima data in peste un deceniu, ca semn de prietenie
- Accor deschide primul sau hotel din Oradea sub brandul Mercure
- Banca de Investitii si Dezvoltare a trecut de evaluarea pe piloni a Comisiei Europene
- Peste trei sferturi dintre tinerii romani spun ca nu isi permit o locuinta proprie
- Inflatia a scazut la 10,4% in iunie, dar analistii avertizeaza asupra presiunilor persistente pentru IMM-uri
- IKEA deschide doua puncte de servicii in centrul comercial Grand Arena din sudul Bucurestiului
- Imobiliarele comerciale concentreaza 54% din creditele acordate companiilor nefinanciare
- Reforma regulilor europene de securitate sociala inaspreste conditiile pentru detasarea salariatilor
- NETOPIA Payments a obtinut autorizatia BNR de institutie de plata
- Coletele extra-UE sub 150 de euro se scumpesc din iulie: taxa vamala de trei euro pe articol, adaugata la taxa logistica
- Transformarile din industria auto ridica noi provocari de preturi de transfer pentru grupurile multinationale