Austria îşi verifică rezervele sale de aur de la Banca Angliei
Data publicarii: 27-05-2014 | Finante-BanciAustria a decis să urmeze exemplul Germaniei şi va trimite o echipă de auditori pentru a verifica rezervele sale de aur stocate la Banca Angliei, transmite APA.
Potrivit unui articol publicat de revista austriacă 'Trend', o echipă de auditori de la Curtea de Conturi din Austria va pleca 'în curând' la Londra pentru a inspecta rezervele de aur pe care Banca Naţională a Austriei le are la Banca Angliei. Examinarea este un răspuns la creşterea presiunii opiniei publice în condiţiile în care există îngrijorării în rândul populaţiei cu privire la aceste rezerve.
'Fiecare comerciant trebuie să facă un inventar odată pe an. Acesta este singurul mijloc prin care putem pune capăt acestor zvonuri absurde', a declarat guvernatorul Băncii Naţionale a Austriei, Ewald Nowotny.
Din cele 280 de tone de aur cât reprezintă rezervele Austriei, aproximativ 17% sunt stocate pe teritoriul ţării iar aproximativ 80%, sau 150 de tone, se află în depozitele de la Banca Angliei.
Austria nu este singura ţară care este nevoită să facă un audit al rezervelor sale de aur. în ultimii ani, îndoielile cu privire la rezervele de aur ale Germaniei stocate la Rezerve Federală din New York şi la Banca Angliei au determinat Bundesbank să anunţe că va repatria cea mai mare parte a acestor rezerve până în 2020.
SURSA: Economica.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- TBI Bank urmează să fie achiziționată de Advent International
- Revolut a publicat raportul anual pentru 2024
- Încurajați de performanța în creștere a pieței hoteliere din București, investitorii vor construi circa 1.000 de camere de hotel noi până în 2027
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri