KPMG a aprobat majorarea capitalului Astra cu 70 milioane lei
Data publicarii: Astazi, 30-06-2014 | Finante-BanciKPMG Advisory, administratorul special al Astra (ATRA), companie deţinută de omul de afaceri Dan Adamescu, a aprobat majorarea capitalului social al asigurătorului cu 70 milioane lei, de la 192,7 milioane lei la 262,7 milioane lei, prin aportul acţionarilor societăţii.
Majorarea de capital va fi efectuată prin emisiunea a 26,3 milioane de acţiuni cu valoarea nominală de 2,66 lei/acţiune, se arată într-un anunţ publicat vineri pe Bursă.
Oferta poate fi subscrisă doar de acţionarii companiei, proporţional, iar acţiunile rămase nesubscrise vor fi anulate.
Data de înregistrare a acţionarilor care pot subscrie în cadrul ofertei este 14 iulie 2014, se mai arată în anunţ.
Perioada în care va fi derulată operaţiunea va fi stabilită după selectarea unui intermediar şi după ce acesta va întocmi anunţul de ofertă şi prospectul.
Acţionarii Astra Asigurări au avizat în luna mai majorarea capitalului social cu 490 de milioane de lei în mai multe etape, prima tranşă fiind de 70 milioane de lei, pentru îmbunătăţirea indicatorilor prudenţiali ai companiei, a anunţat atunci KPMG.
Preşedintele Autorităţii de Supraveghere Financiară (ASF), Mişu Negriţoiu, a declarat recent că singura soluţie pentru ca Astra să revină la condiţii normale de funcţionare este recapitalizarea asigurătorului prin intermediul unui investitor strategic, cu reputaţie solidă, soluţia fiind agreată cu acţionarul majoritar al societăţii.
Surse din piaţa asigurărilor au declarat pentru MEDIAFAX că un posibil investitor strategic pentru Astra ar putea fi PZU, cel mai mare asigurător din Polonia.
în a doua parte a lunii februarie, ASF a instituit procedura de redresare financiară prin administrare specială a companiei Astra, a suspendat acţionarii şi conducerea şi a numit firma KPMG ca administrator special.
Astra Asigurări este controlată de The Nova Group Investments România SA - 72,68% şi Epsilon Estate Provider SRL- 27,02%, alături de mai multe persoane fizice şi juridice, cu o participaţie reprezentând 0,3% din capitalul social.
SURSA: ZF.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- TBI Bank urmează să fie achiziționată de Advent International
- Revolut a publicat raportul anual pentru 2024
- Încurajați de performanța în creștere a pieței hoteliere din București, investitorii vor construi circa 1.000 de camere de hotel noi până în 2027
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri