Fitch: Proiectul Legii privind darea in plata ameninta redresarea bancilor romanesti
Data publicarii: 23-03-2016 | EconomieProiectul Legii privind darea in plata a unor imobile in vederea stingerii obligatiilor asumate prin credite ar putea submina imbunatatirea performantei sectorului bancar din Romania, se arata intr-un raport publicat miercuri de agentia de evaluare financiara Fitch Ratings.
Propusa lege se va aplica împrumuturilor ipotecare mai mici de 150.000 euro, peste 99% din românii care și-au achiziționat locuințe prin credit ipotecar fiind sub acest plafon.
Fitch apreciază că legea va afecta negativ performanțele băncilor, dacă va fi adoptată în actuala formă. Creditarea ipotecară pentru persoane fizice va fi sub presiune, deoarece băncile vor înăspri criteriile de acordare a împrumuturilor și vor solicita un avans mai ridicat pentru a se proteja împotriva potențialei discipline de creditare diminuate. În plus, programul "Prima Casă", principalul motor al creditării ipotecare pentru persoane fizice ,de la criza financiară, va fi probabil terminat, avertizează agenția de evaluare financiară.
Impactul ar putea fi substanțial, deoarece aproximativ 20% din totalul creditării ipotecare pentru persoane fizice a fost realizată prin programul "Prima Casă", lansat în 2009.
Băncile de pe piața din România, inclusiv subsidiarele Erste Bank, Societe Generale, Raiffeisen și UniCredit, și-au exprimat îngrijorarea privind efectele Legii dării în plată. Deja s-a înregistrat o înăsprire a creditării, câteva bănci importante anunțând majorarea avansului la creditele ipotecare pentru persoane fizice la 35%.
Perspectiva sectorului bancar este stabilă, dar ar putea fi sub presiune în eventualitatea deteriorării calității activelor, avertizează Fitch.
Sursa: Agerpress
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Opinie Reff & Asociatii: Modificari relevante pentru 2026 in privinta controalelor fiscale, cu accent pe analiza de risc
- Aproximativ 8 din 10 romani sunt mai atenti la pret in acest an cand fac cumparaturi online iar aproape 58% spun ca vor renunta la produse non-esentiale
- Controversa fiscala: au dreptul companiile sa scuteasca de impozit profitul reinvestit in active finantate din fonduri nerambursabile sau nu?
- Robert Anghel preia rolul de CEO al Salt Bank
- Colliers: Oferta de locuinte noi a scazut la minimul ultimilor opt ani, dar cererea ramane peste nivelul pre-pandemie
- Grupul Allianz raporteaza profit operational record de 17,4 miliarde de euro in 2025
- Cushman & Wakefield Echinox: Centrele comerciale din afara Bucurestiului, cea mai atractiva clasa de active imobiliare in 2025
- Colliers: Industria hoteliera din Romania a atins un nou maxim anul trecut, inregistrand cel mai mare numar de turisti din ultimele trei decenii, dar provocarile au crescut in 2025, intr-o piata mai eterogena
- Romania: o tara in schimbare, cu peste 3 milioane de emigranti temporari in ultimii aproape 20 de ani si o crestere a imigratiei care redefineste piata muncii
- Fondul ETF BET Patria - Tradeville a depasit pragul de 1 miliard de lei in active
- Anytime isi consolideaza prezenta online in Romania prin lansarea pe PretulMeu.ro
- Paval Holding intra in negocieri exclusive pentru preluarea operatiunilor Carrefour din Romania
- #SigurantaOnline: Cinci greseli online care te pot costa. Le faci fara sa-ti dai seama
- Comertul international al Romaniei in 2025: impactul cursului valutar asupra importatorilor si exportatorilor
- Taxa logistica pentru coletele extracomunitare livrate in ianuarie trebuie declarata si livrata la ANAF pana la 25 februarie