Metro AG intentioneaza sa se imparta in doua companii independente
Data publicarii: 30-03-2016 | EconomieGrupul german de distributie Metro AG, prezent si pe piata din Romania, a anuntat miercuri ca intentioneaza sa se divizeze in doua entitati pentru a creste valoarea companiei, informeaza Bloomberg.
Potrivit unui comunicat de presă, operațiunile angro Metro Cash & Carry precum și hypermarketurile Real vor fi transferate într-o nouă companie iar grupul Metro AG va consta doar în divizia de produse electronice de larg consum Media-Saturn. Acționarii Metro vor deține acțiuni la ambele companii, în funcție de participațiile lor actuale.
Metro, al patrulea retailer european, a precizat că entitatea care va regrupa operațiunile Cash & Carry și Real va fi condusă de actualul CEO al Metro AG, Olaf Koch, în timp ce divizia de electronice va fi condusă de Pieter Haas, actualul CEO al Media-Saturn.
"Crearea a două companii independente va fi următorul pas logic în transformarea afacerilor noastre", a declarat Olaf Koch.
Grupul precizează însă că o decizie finală cu privire la divizare nu a fost luată încă deoarece urmează o perioadă de consultare și evaluare. În cazul în care evaluările vor fi pozitive iar acționarii vor vota în favoarea divizării, implementarea acestui proces ar putea fi realizată în 2017.
Metro Group este una dintre cele mai mari și mai extinse companii de retail din lume cu 2.000 de locații în 29 de țări și peste 220.000 de angajați. Divizia Metro Cash & Carry s-a lansat oficial în România în luna octombrie 1996, când a deschis primul magazin din București. Astăzi, rețeaua numără 32 de magazine în 24 de orașe.
Sursa: Agerpress
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Hidroelectrica atinge un nou maxim istoric la BVB si urca la o capitalizare de peste 62 de miliarde de lei
- Groupama obtine din nou certificarea internationala de Angajator de Top
- Inflatia se tempereaza in Europa, insa Romania inregistreaza in continuare cel mai ridicat nivel din UE
- Horvath, CFO Study 2026: 73% dintre directorii financiari vizeaza accelerarea digitalizarii
- Principalii investitori imobiliari din Romania anticipeaza cresterea chiriilor si stabilizarea cererii pentru inchirierea de spatii noi in 2026
- E-Proprietate si reforma impozitarii locale: ce stim si ce ramane de vazut despre impozitarea proprietatilor
- De la avantaj competitiv la conditie de baza: rolul sustenabilitatii in relatia dintre banci si clienti
- Riscul declararii inactivitatii din 1 ianuarie 2026
- Bulgaria trece la euro de la 1 ianuarie 2026
- Controalele vamale se intensifica: operatorii economici, tot mai expusi riscurilor fiscale si operationale
- Studiu EY : liderii fiscali recurg la AI pentru a consolida gestiunea taxelor pe fondul aparitiei de noi riscuri
- Consumer Index Romania 2025: Romanii resimt presiunea inflatiei si devin mai prudenti in consum
- Salt Bank trece de 700.000 de clienti
- Peste 80% dintre cei mai mari chiriasi din Romania platesc sub 5% din cifra de afaceri pentru ocuparea spatiilor de birouri moderne
- Gala Premiilor UNSICAR 2025 marcheaza 25 de ani de activitate ai organizatiei