Ungaria permite magazinelor de retail sa fie din nou deschise duminica
Data publicarii: 11-04-2016 | EconomieGuvernul Ungariei a decis luni sa renunte la masura inchiderii magazinelor de retail duminica, o concesie rara din partea premierului Viktor Orban, care vrea astfel sa evite un potential referendum pe acest subiect, cerut de partidul ungar de opozitie, Coalitia Democratica (DK, de stanga), transmit AP si Reuters.
Decizia reprezintă o victorie tactică a opoziției, deși partidul Fidesz, aflat la putere din 2010, se clasează mult înaintea rivalelor în sondajele de opinie. Următoarele alegeri parlamentare sunt prevăzute în 2018.
În Ungaria, închiderea magazinelor de retail duminica a intrat în vigoare de aproximativ un an, fiind o măsură extrem de nepopulară în rândul cetățenilor.
Interdicția s-a dovedit a fi controversată.
"Nu am putut convinge populația că aceasta ar fi o măsură de succes; ei au perceput-o ca făcând viața de zi cu zi mai dificilă", a explicat Antal Rogan, șeful de cabinet al premierului Viktor Orban.
Guvernul va trimite luni Parlamentului de la Budapesta propunerea de renunțare la măsura închiderii magazinelor de retail duminica, astfel încât, până la sfârșitul săptămânii, sistemul precedent, în care micile magazine și hipermarketurile erau deschise duminica, să poată fi restabilit.
Conform unui sondaj de opinie realizat anul trecut de compania Ipsos, două treimi dintre cetățeni au afirmat că se opun interdicției.
"Vedem asta ca pe o victorie, o victorie a poporului maghiar. Am reușit pentru a doua oară să forțăm regimul Orban să retragă o măsură nepopulară", a explicat politicianul socialist Istvan Nyako.
În 2014, un protest masiv l-a forțat pe Viktor Orban să renunțe la planul de a impune o taxă pentru utilizarea Internetului.
Marile lanțuri de magazine — Tesco, Aldi, Auchan — au decis să extindă orele de program din cursul săptămânii, pentru a compensa închiderea magazinelor duminica.
Oamenii de afaceri au avertizat că aplicarea acestei măsuri va dăuna consumatorilor și angajaților hipermarketurilor.
Sursa: Agerpress
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Robert Anghel preia rolul de CEO al Salt Bank
- Colliers: Oferta de locuinte noi a scazut la minimul ultimilor opt ani, dar cererea ramane peste nivelul pre-pandemie
- Grupul Allianz raporteaza profit operational record de 17,4 miliarde de euro in 2025
- Cushman & Wakefield Echinox: Centrele comerciale din afara Bucurestiului, cea mai atractiva clasa de active imobiliare in 2025
- Colliers: Industria hoteliera din Romania a atins un nou maxim anul trecut, inregistrand cel mai mare numar de turisti din ultimele trei decenii, dar provocarile au crescut in 2025, intr-o piata mai eterogena
- Romania: o tara in schimbare, cu peste 3 milioane de emigranti temporari in ultimii aproape 20 de ani si o crestere a imigratiei care redefineste piata muncii
- Fondul ETF BET Patria - Tradeville a depasit pragul de 1 miliard de lei in active
- Anytime isi consolideaza prezenta online in Romania prin lansarea pe PretulMeu.ro
- Paval Holding intra in negocieri exclusive pentru preluarea operatiunilor Carrefour din Romania
- #SigurantaOnline: Cinci greseli online care te pot costa. Le faci fara sa-ti dai seama
- Comertul international al Romaniei in 2025: impactul cursului valutar asupra importatorilor si exportatorilor
- Taxa logistica pentru coletele extracomunitare livrate in ianuarie trebuie declarata si livrata la ANAF pana la 25 februarie
- Cifra de afaceri Cargus a crescut cu aproape 9% in 2025
- Studiu Deloitte: Departamentele financiare adopta rapid noile tehnologii si vad deja beneficii clare din utilizarea automatizarii inteligente
- Sondaj EY: Directorii financiari din Romania anticipeaza un mediu fiscal mai dur, cu presiuni crescute pe conformare si predictibilitate