Uber si Daimler au incheiat un parteneriat pentru vehiculele fara sofer
Data publicarii: 31-01-2017 | EconomieServiciul de rezervari de automobile Uber Technologies a incheiat un acord cu Daimler AG, producatorul masinilor Mercedes-Benz, pentru a include in urmatorii ani vehiculele fara sofer ale grupului german in reteaua de transport de tip car-hailing a Uber, transmite Bloomberg.
Cele două companii au oferit puține detalii privind acordul, care ar putea fi modificat în funcție de modul în care va evolua piața vehiculelor fără șofer.
Totuși, acordul indică disponibilitatea Uber de a-și deschide rețeaua de transport de tip car-hailing către alte companii.
"Producători auto, cum este Daimler, sunt esențiali pentru strategia noastră deoarece Uber nu are experiență în fabricarea mașinilor și, de fapt, această operațiune este foarte dificilă. Acest fapt a devenit foarte clar când am vizitat o fabrică auto și am văzut cât se investește în design, testare și construirea vehiculelor", a afirmat șeful Uber, Travis Kalanick.
Companiile încă negociază unele aspecte ale acordului, dar se așteaptă ca într-o zi un vehicul Mercedes autonom să poată transporta un pasager prin intermediul aplicației Uber. Compania Uber a fost fondată în 2009 în Statele Unite ale Americii, iar din februarie 2015 este prezentă și în România, la București, cu trei servicii: uberX, UberSELECT și Uber Child Seat.
Google lucrează din 2009 la proiectul mașinii autonome, prin intermediul filialei sale Waymo.
Luna aceasta, BMW și partenerii Intel și Mobileye au anunțat că vor să testeze în zonele urbane aproximativ 40 de mașini fără șofer în semestrul doi din 2017.
În iulie, grupul german BMW a anunțat formarea unei alianțe cu Intel și Mobileye pentru dezvoltarea unor mașini autonome, care urmează să ajungă pe piață până în 2021.
Vehiculele BMW seria 7 vor fi echipate cu cea mai modernă tehnologie furnizată de Intel și Mobileye și vor fi pregătite pentru teste pe șoselele din SUA și Europa, au anunțat cele trei companii la Consumer Electronics Show 2017 (CES) din Las Vegas, cel mai mare salon anual din sectorul electronicii.
Renault-Nissan va lansa, în următorii patru ani, mai mult de zece mașini fără șofer în SUA, Europa, China și Japonia, a anunțat recent șeful alianței, Carlos Ghosn.
Automobilele complet autonome vor fi lansate în cursul acestui an și vor fi dotate cu un dispozitiv numit "controlul benzii unice de circulație", care va permite vehiculelor să se deplaseze în mod autonom pe autostrăzi, fără să schimbe banda de circulație, a explicat Ghosn.
Până în 2018, alianța va începe să vândă vehicule dotate cu un dispozitiv numit "controlul multiplu al benzii de circulație", prin care automobilele pot schimba banda de circulație pe autostrăzi și se pot deplasa prin trafic intens. Ghosn a adăugat că, până în anul 2020, Renault-Nissan va lansa mașini care se pot deplasa autonom prin intersecții și prin traficul intens.
Renault și Nissan au un parteneriat din 1999, în care Renault deține 44,3% din acțiunile Nissan, în timp ce Nissan controlează un pachet de 15% din acțiunile Renault.
Sursa: Agerpress
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Robert Anghel preia rolul de CEO al Salt Bank
- Colliers: Oferta de locuinte noi a scazut la minimul ultimilor opt ani, dar cererea ramane peste nivelul pre-pandemie
- Grupul Allianz raporteaza profit operational record de 17,4 miliarde de euro in 2025
- Cushman & Wakefield Echinox: Centrele comerciale din afara Bucurestiului, cea mai atractiva clasa de active imobiliare in 2025
- Colliers: Industria hoteliera din Romania a atins un nou maxim anul trecut, inregistrand cel mai mare numar de turisti din ultimele trei decenii, dar provocarile au crescut in 2025, intr-o piata mai eterogena
- Romania: o tara in schimbare, cu peste 3 milioane de emigranti temporari in ultimii aproape 20 de ani si o crestere a imigratiei care redefineste piata muncii
- Fondul ETF BET Patria - Tradeville a depasit pragul de 1 miliard de lei in active
- Anytime isi consolideaza prezenta online in Romania prin lansarea pe PretulMeu.ro
- Paval Holding intra in negocieri exclusive pentru preluarea operatiunilor Carrefour din Romania
- #SigurantaOnline: Cinci greseli online care te pot costa. Le faci fara sa-ti dai seama
- Comertul international al Romaniei in 2025: impactul cursului valutar asupra importatorilor si exportatorilor
- Taxa logistica pentru coletele extracomunitare livrate in ianuarie trebuie declarata si livrata la ANAF pana la 25 februarie
- Cifra de afaceri Cargus a crescut cu aproape 9% in 2025
- Studiu Deloitte: Departamentele financiare adopta rapid noile tehnologii si vad deja beneficii clare din utilizarea automatizarii inteligente
- Sondaj EY: Directorii financiari din Romania anticipeaza un mediu fiscal mai dur, cu presiuni crescute pe conformare si predictibilitate