Camerele reunite ale Parlamentului au aprobat bugetul Ministerului Turismului
Data publicarii: 07-02-2017 | EconomieBugetul Ministerului Turismului a fost aprobat marti in plenul reunit al Parlamentului, cu 180 de voturi pentru, 105 impotriva si nicio abtinere.
Ministerul Turismului va avea în 2017 o finanțare bugetară de 80 de milioane de lei, fiind mai mare cu 63,9% față de exercițiul precedent.
În bugetul ministerului sunt prevăzute transferuri de la bugetul de stat către bugetele locale pentru realizarea obiectivelor de investiții în turism în valoare de 25 milioane de lei. Programele din Fondul European de Dezvoltare Regională (FEDR) au un buget de 783.000 lei. Bugetul de cheltuieli curente crește la 75,270 milioane lei, comparativ cu 48,904 milioane lei, anul anterior. În buget sunt cuprinse fonduri de 680.000 lei pentru 'Contribuții și cotizații la organisme internaționale'.
Prioritățile strategice pe termen mediu ale ministerului vizează dezvoltarea turismului intern și a turismului de incoming în vederea îmbunătățirii circulației turistice în paralel cu conservarea patrimoniului natural și cultural, creșterea notorietății destinațiilor turistice din România pe piața internă și internațională, diversificarea și dezvoltarea produselor turistice românești și creșterea calității serviciilor turistice.
Ministrul Turismului are în vedere pentru 2017 creșterea încasărilor din turism ca procent în PIB până la 2% comparativ cu 2016, când încasările au reprezentat 1,8% din PIB, creșterea circulației turistice cu 10%, precum și reducerea cu 1% a migrației forței de muncă din sectorul turism. Conform programului de marketing, Ministerul Turismului are în vedere creșterea numărului înnoptărilor, într-un ritm mediu anual de 12,5% pentru turiștii străini și de 9,5% pentru turiștii români. Conform indicatorilor stabiliți, Ministerul Turismului și-a propus creșterea sumelor cheltuite/pachet turistic de către vizitatorii străini la 675 de euro, până în 2021, iar pentru turiștii români, la 270 de euro.
Sursele de finanțare pentru Ministerul Turismului sunt asigurate 100% din bugetul de stat.
Sursa: Agerpress
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- TBI Bank urmează să fie achiziționată de Advent International
- Revolut a publicat raportul anual pentru 2024
- Încurajați de performanța în creștere a pieței hoteliere din București, investitorii vor construi circa 1.000 de camere de hotel noi până în 2027
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri