FMI sfatuieste Germania sa majoreze salariile si sa investeasca in infrastructura
Data publicarii: 16-05-2017 | EconomieGermania ar trebui sa isi utilizeze veniturile mari din taxe pentru investitii in proiecte de infrastructura care sa stimuleze potentialul de crestere si de asemenea sa ii incurajeze pe angajatori sa majoreze salariile pentru a stimula inflatia in zona euro, a apreciat luni Fondul Monetar International, transmite Reuters.
Într-un raport anual publicat în baza consultărilor pe Articolul IV, FMI susține că excedentele mari și persistente de cont curent înregistrate de Germania reflectă economiile interne ridicate și oportunități mai bune de investiții peste hotare. "Germania ar trebui să adopte un set de politici fiscale și structurale coordonate care să protejeze atuu-rile sale și să soluționeze provocările rămase, inclusiv reducerea dezechilibrelor externe" se arată în raportul FMI.
La rândul său, un oficial de la FMI a declarat că potrivit estimărilor instituției financiare internaționale excedentul de cont curent al Germaniei va scădea până la 7,5% din PIB în 2022 de la 8,3% din PIB anul trecut, adăugând că un surplus cuprinse între 2,5 și 5% din PIB ar fi unul adecvat.
Excedentul de cont curent al Germaniei este de mai mulți ani un subiect de dispută cu SUA, FMI și celelalte state din zona euro, care au cerut Berlinului să facă mai mult pentru a stimula cererea internă. În replică, Germania susține că a majorat investițiile iar excedentul său de cont curent se datorează atractivității produselor germane, pentru care nu ar trebui pedepsită.
De asemenea, în raportul său FMI apreciază că economia germană are performanțe bune dar că investițiile companiilor nu accelerează iar îmbătrânirea populației afectează perspectivele de creștere pe termen lung. "Spațiul fiscal disponibil ar trebui utilizat pentru inițiative care cresc majorează potențialul de creștere, de exemplu pentru investiții în infrastructură fizică sau digitală, îngrijirea copiilor, integrarea refugiaților și diminuarea poverii fiscale asupra muncii", susține FMI.
Fondul recomandă de asemenea reformarea sistemului de pensii pentru a face mai atractivă rămânerea în câmpul muncii o perioadă mai mare de timp.
În ceea ce privește zona euro în ansamblu, FMI consideră că este nevoie de o creștere susținută a salariilor și a inflației în Germania pentru a putea stimula inflația în zona unică, ceea ce ar ajuta la normalizarea politicii monetare.
Recomandările FMI se opun modului de gândire al ministrului german de Finanțe, Wolfgang Schaeuble, care zilele trecute a anunțat estimări mai mari privind veniturile din taxe în acest an și totodată a respins criticile potrivit cărora Germania nu investește suficient.
Sursa: Agerpress
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Analiza de piata: Efectul modificarilor fiscale din 2025 asupra antreprenorilor romani
- Cushman & Wakefield ECHINOX, mandat exclusiv pentru vanzarea platformei Electroputere Craiova
- EY Romania - CJUE redefineste granitele transformarii substantiale in regulile de origine: lectii-cheie din cauza C-86/24 CS STEEL despre originea nepreferentiala in dreptul vamal UE
- Functiile financiar-fiscale au nevoie de un nou tip de profesionisti care folosesc tehnologia si inteligenta artificiala alaturi de competentele in fiscalitate
- Meta Estate Trust, rezultate la 9 luni 2025: profit net in crestere si active totale mai mari cu 10% fata de 2024
- Cargus: Crestere de 15% a volumelor de colete in weekendul de Black Friday, sustinuta de clientii internationali si de vanzarile din segmentul fashion
- Studiu Deloitte: veniturile afacerilor de familie, estimate sa creasca cu 84% in 2030 fata de 2020 la nivel global
- ETF BET Patria - Tradeville, cel mai mare ETF cu investitii in actiuni romanesti, atinge 700 milioane lei in active totale si 31 de mii de investitori
- 2Performant: Platforma BusinessLeague.com a generat mai multe vanzari fata de anul trecut in perioada Black Friday
- Piata industriala si logistica din Romania atinge un nivel record in 2025 - cererea de spatii creste cu 64%, iar zona Bucuresti-Ilfov domina, din nou, inregistrand peste doua treimi din tranzactii
- Ce zic românii despre siguranța cumpărăturilor online de Black Friday
- Lipsa raportărilor detaliate despre impactul companiilor asupra naturii poate încetini acțiunile globale de protejare a ecosistemelor lumii
- Companiile au închiriat în primele 9 luni circa 750.000 mp de spații, cu 30% mai mult comparativ cu 2024
- Studiu EY: Cum pot companiile să transforme provocările transparenței salariale în avantaje competitive
- Studiu Revolut: Unul din trei români a pierdut bani după ce au urmat sfaturi din mediul online neverificate. 16% au pierdut până la 1.000 de euro din această cauză