Chinezii au cumparat producatorul de cristal de lux Baccarat
Data publicarii: Astazi, 03-06-2017 | EconomieProducatorul de cristal de lux Baccarat, infiintat in urma cu 250 de ani in estul Frantei, a anuntat vineri ca va fi preluat de fondul chinez de investitii Fortune Fountain Capital (FFC), informeaza AFP.
FFC a semnat o promisiune irevocabilă de achiziție cu fondurile americane Starwood Capital Group și L Catterton pentru a le achiziționa participația lor de aproximativ 88,8% din acțiunile Baccarat, a precizat compania franceză într-un comunicat. Potrivit termenilor acordului Fortune Fountain Capital va plăti 222,70 de euro pentru fiecare acțiune Baccarat, ceea ce evaluează compania la 185 milioane de euro.
"Dacă această tranzacție se va concretiza, va permite Baccarat să își accelereze planurile strategice pe piața internațională, în special în Asia și Orientul Mijlociu", a informat Baccarat, adăugând că FCC a promis că va menține producția și locurile de muncă în orașul francez care a dat numele companiei.
Înființată în anul 1764 printr-un decret al regelui Ludovic al XV-lea, Baccarat este renumit pentru paharele sale de șampanie care costă chiar și 990 de dolari sau candelabre care costă mai multe mii de dolari. Compania este un simbol al luxului francez și are aproximativ 500 de angajați, iar în 2016 a realizat un profit de 2,2 milioane de euro la o cifră de afaceri de 148 de milioane de euro.
Sursa: Agerpress
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Allianz-Țiriac a acoperit costuri de aproape 16 milioane de lei pentru riscurile petrecute în vacanțe și deplasări în afara țării în primele șase luni din 2025
- Meta Estate Trust: Alexandru Bonea, actualul CEO își va încheia mandatul la finalul lunii octombrie 2025, de comun acord cu Consiliul de Administrație
- UniCredit Bank devine Participant la sistemul de tranzacționare al Bursei de Valori București
- C&W Echinox: Companiile au contractat birouri pentru peste 7.000 de noi angajați în S1 2025
- Studiu Deloitte: tarifele vamale au efecte semnificative asupra companiilor multinațional
- Studiu EY: Modelele de business din retail trebuie să se adapteze pentru a stimula creșterea
- Revolut devine partener de titlu al viitoarei Audi F1 Team
- De anul viitor taxele locale din România vor crește semnificativ
- Prețurile de transfer sub control: Strategii esențiale pentru companii în fața presiunilor fiscale
- Colliers: Piata birourilor din Bucuresti a coborat la minimele ultimilor 4 ani, pe plan regional
- Studiu EY: Listările globale au dat dovadă de reziliență în primul semestru din 2025 în pofida volatilității pieței
- Libra finanțează cu 119 mil. lei proiectul rezidențial Scala Sopor din Cluj
- Revolut Business lansează în România conturile de economii pentru companii, cu dobândă de până la 4% pe an
- Pluriva investeşte 250.000 de euro într-un asistent virtual AI, dedicat companiilor din România
- Ciprian Pop preia conducerea Allianz-Țiriac Pensii Private