Isarescu: Lumea crede ca este cineva la Banca Nationala care stabileste cursul
Data publicarii: 05-07-2017 | EconomieLumea crede ca este cineva la Banca Nationala care stabileste cursul, dar nici una dintre tranzactiile de pe piata nu se face prin Banca Nationala, a declarat marti guvernatorul Bancii Nationale a Romaniei, Mugur Isarescu.
"Sunt 26 de ani de când s-a înființat piața valutară în România. Am serbat-o anul trecut la Banca Națională și constatat cu uimire și cu tăcerea, să mă scuze bancherii, vinovată a băncilor că încă lumea crede că este cineva la Banca Națională care stabilește cursul. Pe mine ar putea să mă flateze când un fost ministru al Reformei zice cam așa, el se dădea acum vreo 20 de ani pentru piață valutară: cursul este în mâna domnului Isărescu. Nu serios? Deci al naibi sunt! Sunt între 2.000 și 10.000 de tranzacții zilnice. Niciuna nu se face prin Banca Națională. Între bănci și clienți. Vreo 200-300 de tranzacții zilnice între bănci, pe piața interbancară. Bănuiesc că sunt peste 10.000 la casele de schimb valutar. Niciuna nu se face prin Banca Națională și atunci cum lăsați să bântuie bazaconia asta: cursul Băncii Naționale și cotația Băncii Naționale? Banca Națională nu cotează nimic. Ia la ora unu cursurile din piață, le face o medie și le transmite societății românești", a spus Isărescu, la o conferință de specialitate.
Acesta a precizat că de la sintagma "cursul pieței valutare calculat de banca națională" s-a ajuns la "cursul stabilit de BNR".
"Să îmi spună mie cineva cum pot eu, ca să zic așa, să manipulez între 3.000 și 10.000 de operațiuni care nu se fac prin Banca Națională. Ce să le fac? Mă uit urât la ei sau sunt magician?", a spus Isărescu.
Sursa: Agerpress
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Groupama obtine din nou certificarea internationala de Angajator de Top
- Inflatia se tempereaza in Europa, insa Romania inregistreaza in continuare cel mai ridicat nivel din UE
- Horvath, CFO Study 2026: 73% dintre directorii financiari vizeaza accelerarea digitalizarii
- Principalii investitori imobiliari din Romania anticipeaza cresterea chiriilor si stabilizarea cererii pentru inchirierea de spatii noi in 2026
- E-Proprietate si reforma impozitarii locale: ce stim si ce ramane de vazut despre impozitarea proprietatilor
- De la avantaj competitiv la conditie de baza: rolul sustenabilitatii in relatia dintre banci si clienti
- Riscul declararii inactivitatii din 1 ianuarie 2026
- Bulgaria trece la euro de la 1 ianuarie 2026
- Controalele vamale se intensifica: operatorii economici, tot mai expusi riscurilor fiscale si operationale
- Studiu EY : liderii fiscali recurg la AI pentru a consolida gestiunea taxelor pe fondul aparitiei de noi riscuri
- Consumer Index Romania 2025: Romanii resimt presiunea inflatiei si devin mai prudenti in consum
- Salt Bank trece de 700.000 de clienti
- Peste 80% dintre cei mai mari chiriasi din Romania platesc sub 5% din cifra de afaceri pentru ocuparea spatiilor de birouri moderne
- Gala Premiilor UNSICAR 2025 marcheaza 25 de ani de activitate ai organizatiei
- SigurantaOnline.ro: Volumul 4 din The Websters a fost lansat oficial